پ

حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی، قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، در مراسم افتتاحیه سی‌وسومین نشست سراسری رؤسای ادارات امور قرآنی ادارات‌‌کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور که شامگاه دوم آذرماه، در مجتمع فرهنگی ـ تربیتی امام رضا(ع) برگزار شد، با اشاره به آیه‌ای از قرآن که خداوند می‌فرماید: «فرستادگانمان را با قرآن و میزان فرستادیم، برای آنکه انسان‌ها قیام به قسط کنند»، اظهار کرد: در این آیه شریفه خداوند قیام و قسط را در کنار یکدیگر آورده است که در حقیقت در بردارنده چند نکته مهم و کاربردی است و به‌ نوعی در این آیه شریفه به موضوع قیام تأکید کرده است. با توجه به اینکه قرآن و این معجزه واحد و یگانه خداوند در قیام خلاصه می‌شود و همانگونه که خداوند نیز می‌فرماید: «قیام برای خدا کنید» امر بسیار مهمی را به ما گوشزد می‌کند و گویا علت بیچارگی بشریت و جامعه بشری، قیام نکردن و در حقیقت فقر قیام است که اگر بشریت به این موضوع توجه داشته باشد، تمام مشکلات حل خواهد شد و در غیر این صورت همواره در رنج و عذاب خواهد بود.

وی با بیان اینکه تعالیم، محافل و جلسات قرآنی ما تا چه اندازه منجر به قیام می‌شود، نیز امر بسیار مهمی است، افزود: البته که قیام مراتبی دارد و نخستین قیام، قیام علیه نفس اماره‌ای است که باعث می‌شود انسان دچار خودپسندی، حسد و گرفتاری شود، اما آیا محافل قرآنی این حال و احوالات را برای افراد ایجاد می‌کند؟ در حالی‌ که قرآن تأکید بسیاری بر امر قیام دارد.

تأکید قرآن به قیام

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: در واقع قرآن به گونه‌ای به امر قیام تأکید کرده است که می‌توان گفت قرآن بیزار است از جلسات قرآنی که قیام ایجاد نکند، منظور از این قیام اولاً قیام انسان علیه خودش و همانگونه که خداوند نیز فرموده است: «دشمن‌ترین دشمنانت خودت هستی» و ثانیاً قیام علیه طاغوت است.

حریزاوی تصریح کرد: امروز نیز ما برای همین امر در اینجا جمع شده‌ایم که این جلسات و محافل را از حیث محتوایی بازنگری و آسیب‌شناسی کنیم و ببینیم که محتوای جلسات قرآنی باید چگونه ارائه شود که روحیه قیام گونگی در مخاطب پدید آید. در واقع ما باید محتوایی را در این جلسات ارائه دهیم که مبتنی بر جذبه‌ای باشد که قرآن دارد و همواره راه حفظ انقلاب نیز همین مهم است. نظر قرآن نیز در این باره این است که ما قیام ایجاد نمی‌کنیم و به همین دلیل هیچگونه مقاومتی در مخاطب ایجاد نمی‌شود.

حریزاوی بیان کرد: در واقع از حیث مأموریتی ما وظیفه خود دانستیم که این محتوایی که به آن اشاره شد و مرکز آن از نظر قرآن «لِيَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ» در جلسات قرآنی کشور پیگیری شود. از این‌رو از مربیان قرآنی تقاضا داریم که تک تک جلساتشان به گونه‎ای برگزار شود که در حقیقت یک نوع نهضت باشد.

وی اضافه کرد: از این‌رو درخواست و به تعبیری مأموریت اول ما این است که گفتمان اصیل اسلامی و قرآنی که همان پروژه «قیام لله» است با همه متعلقاتش پیگیری شود. آیات قرآن کریم را که در خصوص قیام، جهاد، استقامت و مقاومت آمده است را مورد بررسی و توجه قرار داده و آن‌ها را ارائه دهند که این دقیقاً همان کاری است که رهبر معظم انقلاب انجام دادند.

ما به دنبال دارالقرآن هستیم، نه دارالقرائه

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی مأموریت دوم خود را در این راستا «تبیین» بیان کرد و گفت: صادقانه بگویم، ما به دنبال دارالقرآن هستیم، نه دارالقراعه، البته گرچه که فنون و علوم قرآنی همگی جزو مقدمات بوده و ارزشمند هستند، منتهی باید توجه داشت که نباید تنها به ترتیل، تلاوت و غیره اکتفا کرد و همواره ما باید محتوایی را ارائه کنیم که مخاطبی که این قرائت بر دلش نشسته و به تعبیری دلش را نرم کرده است، مشتاق‌تر شود و باعث شود که بر سر سفره قرآن بنشیند.

حریزاوی تصریح کرد: اما این در حالی است که در حقیقت قرآن هم بیان است و هم تبیین، بدین منظور که قرآن یک‌سری حقایق را بیان کرده و از طرفی نیز از ما می‌خواهد که این حقایق را تبیین کنیم و به تعبیر مقام معظم رهبری نیز اساس برنامه‌ریزی اسلام، تبیین است. بنابراین شما مربیان قرآنی باید کاری کنید که محتوای قرآن به جان و دل مخاطبان بنشیند.

وی تصریح کرد: در تعبیر اهل‌بیت(ع) نیز آمده است که برخی حرف‌ها هستند که از گوش تجاوز نمی‌کنند و در حقیقت این تعبیر به نوعی به مربی قرآن نقد می‌کند و می‌گوید چرا صحبت‌های تو به گونه‌ای است که از گوش تجاوز نمی‌کند و به قلب نمی‌نشیند، از این‌رو بنا به این تعبیر باید گفت که ما موظف به تبیین هستیم و در حقیقت باید مربی مبین شویم.

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی به ماجرای مردمی‌سازی جلسات قرآن اشاره کرد و گفت: در حقیقت رمز ماندگاری قرآن در جامعه، توسعه دستگاه‌ها و مؤسسات قرآنی نیست، زیرا دستگاه‌های کمی هم در این حوزه ایجاد نشده و در هر دستگاهی هم دارالقرآنی وجود دارد، اما اینگونه نیست که دستگاه‌ها مشکلات این حوزه را حل کنند و این در حالی است که ظاهراً خانه‌ها باید مزین به قرآن شوند و به همین دلیل است که جلسات خانگی نقش بسیار مهمی در این راستا دارند و بر همین اساس نیز دوستان درصدد احیای این جلسات هستند.

حریزاوی خطاب به حاضرین در این مراسم تأکید کرد: از این‌رو شما نیز می‌توانید ایده‌ها، خلاقیت‌ها، یافته‌ها، نوآوری‌ها و آنچه که باعث توسعه فهم قرآنی شود را به ما منتقل کنید و ان‌شاءالله که ما هم در مقابل بتوانیم به وظایف خود عمل کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.