پ

به گزارش خبرنگار ایکنا، نشست خبری ششمین همایش بین‌المللی بانوی مهر امروز دوشنبه ۲۶ دی ماه با حضور لاله افتخاری، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان در تالار همایش شهید سلیمانی برگزار شد.

در این نشست، افتخاری با اشاره به اینکه پنجمین دوره این همایش سال گذشته در شهر قم در فضای نیمه کرونایی برگزار شد، گفت: امسال ششمین همایش بانوی مهر در برج میلاد تهران روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه جهانی زنان مسلمان دهه ۹۰ تشکیل شد و خاستگاه این اتحادیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) است، گفت: این همایش یکی از فعالیت‌های مستمر اتحادیه جهانی زنان مسلمان است. این اتحادیه با هدف ایجاد همگرایی، شناسایی ظرفیت‌ها و بررسی ظرفیت‌های بالقوه بانوان در جهان اسلام و تلاش در جهت به فعلیت درآوردن این ظرفیت‌ها تأسیس شده است.

افتخاری ضمن تحلیل و نقد الگوی اول و دوم زن در جهان و آسیب‌هایی که این دو الگو به زنان جهان وارد کرده است، بر لزوم معرفی الگوی سوم زن تأکید کرد و گفت: الگوی سوم براساس مکتب وحی و متناسب با فطرت است که در آن زن و مرد همراه و همسفر هستند و رقیب هم نیستند. حضرت زهرا(س) در اوج این الگو قرار دارند و این الگو تلاش دارد زن را از خاک به افلاک ببرد.

برگزاری همایش بانوی مهر در کشور عراق

وی از برگزاری همایش بانوی مهر در کشور عراق نیز خبر داد و گفت: همایش بانوی مهر اسفند ماه در عراق برگزار می‌شود. همچنین در برخی از استان‌های کشور نیز به همین عنوان نشست‌هایی برگزار شده و شعب این اتحادیه در سایر کشورها هم نشست‌هایی را برگزار کرده‌اند.

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان هدف اتحادیه از برگزاری این همایش‌ها را فراهم کردن بستری برای تمدن سازی دانست که در آن مادر و بانوی فاطمی تأثیرگذار است و در جهت اعتلای خود، خانواده و جامعه گام برمی‌دارد.

وی ادامه داد: این همایش میزبان تعداد قابل توجهی از میهمانان بین‌المللی است که در یک همایش علمی، پژوهشی، تبلیغی و ترویجی حضور دارند.

افتخاری در ادامه اسامی حدود ۴۰ نهاد و ارگان که در برگزاری این همایش نقش دارند و هم‌افزایی کرده‌اند، از جمله اتحادیه جهانی زنان مسلمان، شهرداری و شورای شهر تهران، سپاه محمد رسول الله(ص)، بسیج طلاب، بسیج زنان کشور، دانشگاه شاهد، وزارت کشور، کانون همبستگی فرزندان شهدا، وزارت امور خارجه، شبکه معارف سیما، سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و  … را برشمرد و گفت: یکی از ویژگی‌های این همایش هم‌افزایی نهادهای مختلف برای برگزاری آن است.

نام‌گذاری خیابان‌های تهران به اسم بانوان شهید

افتخاری به برگزاری نشست ابتدایی این همایش در استان هرمزگان نیز اشاره کرد و گفت: برای اولین بار در هرمزگان یک بندر به اسم یک بانوی شهید نام‌گذاری شده و قرار است در تهران نیز میادین و خیابان‌های محوری به نام بانوان شهیده نام‌گذاری شود.

در ادامه این نشست، طیبی، دبیر علمی این همایش، گفت: یکی از رسالت‌های ما بانوان این است که دست به فرهنگ سازی بزنیم و در تقابل اسلام و غرب در موضوع زن و خانواده مطالبه‌گری داشته باشیم و الگوهای زن مسلمان را معرفی کنیم.

وی شعار سال جاری همایش بانوی مهر را «جمعیت، ترویج فرهنگ مادری با تکیه بر سیره حضرت زهرا(س) و نقش بانوان در تحقق تمدن اسلامی» اعلام کرد و افزود: تأکید بر ازدواج آسان و پایدار، نقش ازدواج پایدار و آسان در تمدن‌سازی، جمعیت، نقش مادران و فرزندان و خانواده شهدا در تمدن‌سازی و … از جمله محورهای این همایش است.

طیبی افزود: مهم‌ترین برنامه‌های همایش سخنرانی علما و بانوان نخبه، نشست‌های تخصصی، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای بانوان نخبه جهان اسلام و دیدار تعدادی از مهمانان با مقام معظم رهبری (که انجام شد) است. بعد از برگزاری همایش در تهران، میهمانان در شهر مشهد نیز نشست‌هایی خواهند داشت.

دریافت ۴ هزار اثر پژوهشی هنری

وی از دریافت بیش از دو هزار اثر پژوهشی و دو هزار اثر فرهنگی هنری در دبیرخانه این همایش نیز خبر داد و گفت: نکته جالب اینکه در قسمت آثار فرهنگی به خصوص در حوزه جمعیت بیشتر آثار از سوی آقایان تهیه و ارسال شده است.

تجلیل از ۵ بانوی تراز انقلاب اسلامی

دبیر علمی همایش بانوی مهر اعلام کرد: از ۲۸ استان ایران و ۱۴ کشور جهان اثر به دبیرخانه همایش ارسال شده و ۷۰ میهمان خارجی که از خارج از کشور به ایران آمده‌اند و ۲۰۰ میهمان خارجی که در ایران حضور دارند جزو هزار میهمان این همایش هستند. در روز همایش ۳۶ برگزیده نیز معرفی و از پنج بانوی تراز انقلاب اسلامی تجلیل می‌شود.

در ادامه این نشست، افتخاری در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا که پرسید بودجه اتحادیه جهانی زنان مسلمان و همایش بانوی مهر از کجا تأمین می‌شود؟ گفت: اتحادیه جهانی زنان مسلمان یک سازمان مردم نهاد است و بودجه آن از طریق هم‌افزایی تأمین می‌شود. البته مهم‌تر از سرمایه مادی، سرمایه انسانی است که می‌تواند تأثیرگذار باشد. تقریباً همه مهمانان خارجی همایش بانوی مهر هزینه سفر خودشان را پرداخت کرده‌اند.

وی در خصوص نام‌گذاری خیابان‌ها به نام بانوان شهید نیز گفت: این اقدام، مصوبه شورای شهر تهران برای نام‌گذاری را دارد و تلاش می‌شود این اتفاق در سایر استان‌ها نیز رخ دهد.

طیبی، دبیر علمی این همایش نیز گفت: اتفاق مبارکی که در این همایش افتاد این بود که ما یک ریال هزینه نکردیم و اقدامات تماماً با رویکرد جهادی بوده و ما فقط در بین دستگاه‌ها جریان سازی کردیم تا به صورت جهادی پای کار بیایند. میهمانان خارجی هم خودشان هزینه‌هایشان را پرداخت کردند. برای ارزیابی آثار نیز که هزینه‌بر است، از اساتید جهادی استفاده و تلاش کردیم از امکانات دستگاه‌ها استفاده کنیم.

وی از چاپ آثار علمی این همایش خبر داد و گفت: با مجلات علمی پژوهشی، علمی ترویجی و تخصصی صحبت شده تا آثار علمی همایش را چاپ کنند. برخی از آثار فرهنگی و هنری نیز روز همایش به نمایش گذاشته می‌شود و با صدا و سیما رایزنی شده تا آثار را پخش کنند. در برخی دستگاه‌ها هم نمایشگاه آثار را خواهیم داشت.

افتخاری در خصوص اینکه آیا کمیته امداد برای برگزاری این همایش هزینه‌ای کرده است؟ گفت: همه همایش‌ها لیستی از هزینه‌ها را دارند که ما این لیست را به هر دستگاهی ارسال کردیم؛ هیچ دستگاهی به ما یک ریال هزینه نداده و فقط امکانات را دادند. نشست امروز و اطلاع‌رسانی‌ها نیز از سوی بسیج و با همکاری کمیته امداد انجام شده است.a

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.