پ

حجت‌الاسلام قاسم الحایی سحر، معاون توسعه ارتباطات و مشارکت‌های سازمان دارالقرآن، در حاشیه برگزاری دور دوم انتخابات اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت خراسان رضوی، که ۲۱ آبان ماه، با شرکت ۷۹ نفر از اعضا در مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) مشهد برگزار شد، در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، بیان کرد: در خصوص فعالیت‌های قرآنی و افرادی که در موضوع ثقل اکبر فعال هستند، چند نکته به ویژه در خراسان رضوی که در حوزه فعالیت‌های قرآنی برجسته است باید مورد توجه باشد.

وی افزود: ما طبق احصایی که داشتیم با حدود ۶ ماه مطالعه در باب فعالیت‌های قرآنی کشور به این موضوع رسیدیم  که ۱۷ سال رهبری با جامعه قرآنیان کشور چه در پایان مسابقات قرآن و چه در ماه مبارک رمضان جلساتی داشتند و در این مدت فرمایشاتی را در باب مختلف قرآن مطالبه کردند و از قرآنیان کشور خواستند که این مطالبات را به سرانجام برسانند.

معاون توسعه ارتباطات و مشارکت‌های سازمان دارالقرآن ادامه داد: یکی از موضوعاتی که دغدغه رهبری است حفظ قرآن و تربیت ۱۰ میلیون حافظ  است که در این راستا باید تلاش شود.

وی بیان کرد: ما در کشور ۵۰۰۰ موسسه و ۱۱ هزار خانه قرآن ثبت شده داریم، اما  سال گذشته طبق رصد و پایشی که داشتیم از ۲۲۰۰ موسسه سازمان تبلیغات تنها ۱۸۰۰ موسسه وجود خارجی داشته و ۴۰۰ موسسه صرفا روی برگه است ضمن اینکه رصد و پایش خانه‌های قرآن را امسال آغاز کردیم.

الحایی سحر اضافه کرد: فرض بر اینکه این آمار از موسسات و خانه قرآن باشد، با زحمات جامعه قرآنی در فضای قرآنی کشور ۳۴۳ سال طول می‌کشد تا ۱۰ میلیون حافظ تربیت شده و یک دغدغه رهبری به سرانجام برسد.

معاون توسعه ارتباطات و مشارکت‌های سازمان دارالقرآن عنوان کرد: یکی دیگر از مطالبات رهبری این است که قرآن به بطن جامعه وارد و در زندگی مردم ساری و جاری شود. ۲۷ مسئله آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر وجود دارد که این گزارش‌ها در این باب هر سه ماه یک‌بار به رهبری ارائه می‌شود، اما اتفاقی که در جامعه می‌افتد این است که هر ۱۱ ساعت یک طلاق در کشور ثبت می‌شود.

وی اظهار کرد: مسائل و آسیب‌های مختلفی در جامعه روز به روز مدل عوض می‌کند و اتفاقات ناشایستی روی می‌دهد که ضرورت دارد برای حل این مسائل قرآن در زندگی مردم جاری شود.

الحایی سحر اضافه کرد: ارائه گزارش‌ها خوب است و برخی از ما می‌توانیم چنان این گزارش‌ها را صفحه‌آرایی کنیم که مورد پسند مافوق باشد، آمار هم زیاد می‌دهیم و در باب طرح‌های تربیتی نیز برخی با آمار پیش می‌روند و این در حالی است که تربیت، کاری زمانبر است و طرح‌های تربیتی مدت‌ها طول می‌کشد تا نتیجه دهد.

معاون توسعه ارتباطات و مشارکت‌های سازمان دارالقرآن در خصوص برگزاری این دوره از انتخابات ابراز کرد: اکنون برگزاری دور دوم انتخابات اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت خراسان رضوی را شاهدیم و مسلما این انتخابات مردمی و هدفگذار برای خدمت به قرآنیان کشور و استان است و برخی از راه دور آمدند تا این هدف به سرانجام برسد.

وی تصریح کرد: دغدغه‌مندان حوزه قرآنی بدانند همیشه و در همه حال بخش مردمی تاثیرگذار است و این با عملکرد در آن حوزه اثبات می‌شود و در حوزه قرآنی نیز باید برای سواد قرآنی به آمار واقعی برسیم.

الحایی گفت: در بازدید از موسسات، شاهد ابتکارات قرآنی هستیم و لذا منتخبان در مجمع بنا را بر این بگذارند که کار قرآنی را توسعه دهند و از آماردهی صرف  خودداری کنند.

در دور دوم انتخابات اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت خراسان رضوی محمد صادق علمی، مهدی حسنی، حجت مجیدی، سید رضا حسینی، علیرضا عابدینی، سلمان حصاری، حسین ذبیحی، مهدی آقامحمدیان، محمدعلی حیدری، علی‌اکبر فقفوری، زهرا حمیدیان به عنوان اعضای هیأت مدیره انتخاب شدند. همچنین رقیه فتح‌آبادی، بی‌بی نفیسه طباطبایی و مرتضی جاودانی به عنوان بازرسان برگزیده شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.