پ

مهدی قره‌شیخلو، مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، بعدازظهر شنبه، ۱۷ مهرماه در همایش «وقف، قرآن، عترت و مهدویت» که در سالن اجتماعات آستان مقدس امامزاده طاهر(ع) کرج برگزار شد، اظهار کرد: سازمان اوقاف امسال میزبان برگزاری چهل و چهارمین مسابقه کشوری و سی‌وهشتمین مسابقه بین‌المللی قرآن است.

وی افزود: سازمان اوقاف در طول سال بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای برگزاری مسابقات قرآنی هزینه می‌کند این درحالی است که مجموع وقف اختصاص یافته در حوزه مسابقات قرآنی تنها ۱۸ میلیون تومان است.

این مسئول با بیان اینکه علی‌رغم اینکه مردم ایران اهل وقف هستند ولی موقوفات حوزه قرآنی تنها دو درصد از مجموع موقوفات کل کشور است، گفت: برای ترغیب مردم برای وقف در این حوزه به فرهنگسازی از سوی نهادها و رسانه‌ها نیاز داریم.

قره‌شیخلو با اشاره به اینکه در کشور ۸ هزار بقعه متبرکه وجود دارد، گفت: شاید در همه بقعه‌ها امکان برگزاری کرسی هفتگی تلاوت قرآن وجود نداشته باشد ولی بدون‌شک دست‌کم در هزار بقعه امکان برگزاری این کرسی‌ها فراهم است.

وی با انتقاد از اینکه متاسفانه صدای قرآن با مرگ عجین شده است، توضیح داد: امروز اگر از خانه‌ای صدای قرآن بیاید اول تصوری که به ذهن خطور می‌کند این است که اهالی خانه یکی از عزیزانشان را از دست داده‌اند در حالی‌که آخرین معجزه بشریت متعلق به زنده‌ها است و باید شنیدن آن به عادت تبدیل شود.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه آمدن قرآن از حاشیه به متن جامعه از طریق فضای اداری امکان‌پذیر نیست، توضیح داد: باید به سمت و سویی پیش برویم که متخصصان و فعالان قرآنی به این حوزه ورود کنند و مسئولیت برگزاری برنامه‌های این حوزه را به عهده بگیرند و سازمان اوقاف نیز در این زمینه هر حمایتی که لازم باشد را انجام می‌دهد.

قره‌شیخلو در ادامه با بیان اینکه برخی سازمان اوقاف را سازمان پرپول می‌بینند، افزود: اوقاف پول دارد ولی برای ریال به ریال آنها تعریفی وجود دارد و امکان هزینه کرد حتی یک ریال خارج از مسیر مشخص شده وجود ندارد.

وی ابراز کرد: بیش از ۷۰ درصد موقوفات کشور برای عزاداری سیدالشهدا است و با توجه به اهمیت عمل به نیات واقفین امکان هزینه کرد درآمدهای این موقوفات در زمینه دیگری وجود ندارد. عمل به نیات واقفین بسیار مهم است، به عنوان مثال امکان ندارد به بنایی که برای تبدیل به حسینیه وقف شده کاربری دیگری داد.

وی در پایان با تاکید بر ضرورت تسلط قاریان قرآن بر مفاهیم این کتاب مقدس گفت: بدون‌ شک کسی که بر معنای آیاتی که می‌خواند مسلط است می‌تواند در این رشته موفق‌تر عمل کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.