پ

محمد رمضانی فرد «مدیرکل آموزش و سنجش حفظ سازمان دارالقرآن الکریم» در گفتگو با خبرنگار سازمان تبلیغات اسلامی از برگزاری آزمون «مرحله سوم شانزدهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم» در روز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ خبر داد و اظهار داشت: در سه سال گذشته در ارزیابی که انجام شده است سازمان دارالقرآن الکریم و دبیرخانه ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن، موفق‌ترین نهاد کشور در برگزاری تخصصی قرآنی بودند و از زمانی که این آزمون‌ها برگزارشده سطح حفاظ و آموزش‌های قرآنی به سمت تخصصی شدن پیش رفته است.

وی بابیان اینکه برگزاری آزمون «مرحله سوم شانزدهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم» مصوبه جلسه ۵۷۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی است که به‌صورت متمرکز ساعت ۱۴:۳۰ روز ۲۶ آذر در مکان سازمان دارالقرآن تهران با حضور ۸۲ نفر برگزار شد افزود: این آزمون ویژه حافظان کل قرآن کریم بود که در مرحله اول و دوم حدنصاب نمره را کسب کرده بودند.

رمضانی فرد ادامه داد: افرادی که در این مرحله از آزمون شرکت کردند داوطلب دریافت مدرک تخصصی درجه‌دو، هم‌طراز با مدرک فوق‌لیسانس خواهند بود و سؤالات آزمون نیز برگرفته از کتاب «قاموس قرآن» اثر آیت‌الله قرشی به تعداد ۶۰ سؤال و ترجمه قرآن آیت‌الله مکارم شیرازی به تعداد ۱۲۰ سؤال بود که هر سؤال یک نمره داشت و مدت‌زمان پاسخگویی نیز ۸۰ دقیقه در نظر گرفته‌شده بود.

به گفته وی، حافظان قرآنی که بتوانند در این آزمون حدنصاب نمره ۱۴۰ تا ۱۴۹ امتیاز را کسب کنند مدرک هم‌طراز مدرک فوق‌لیسانس دریافت خواهند کرد و کسانی که حدنصاب نمره ۱۵۰ و بالاتر را کسب کنند نیز به شرطی که دارای ۱۰ سال سابقه تدریس باشند و سوابق آنان در دبیرخانه شورای ارزیابی حافظان و شورای تخصصی آزمون تأییدشده باشد می‌توانند در مرحله چهارم به‌منظور دریافت مدرک درجه‌یک، هم‌طراز با مدرک دکترا شرکت کنند.

مدیرکل آموزش و سنجش حفظ سازمان دارالقرآن الکریم بابیان اینکه از ۸۲ نفری که در مرحله سوم شرکت کردند نیمی آقایان و نیمی را بانوان تشکیل دادند خبر داد نتیجه این آزمون ۱۰ دی ۱۴۰۰ اعلام خواهد شد.

وی از ارتباط سازمان دارالقرآن الکریم با حافظان قرآنی خبر داد و اظهار داشت: بسیاری از این دوستان جزو اساتید ما در استانها هستند و ما از وجود این عزیزان در استانها و در کمیته‌های فنی آزمون‌ها استفاده خواهیم کرد. ضمن اینکه از خدمات این افراد نیز در برنامه‌های متعدد قرآنی و آموزش‌ها نیز استفاده خواهد شد.

به گفته رمضانی فرد در برگزاری مرحله سوم آزمون «شانزدهمین دوره اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن»، استان تهران، خوزستان، خراسان رضوی و اصفهان به ترتیب بیشترین شرکت‌کننده را داشتند.

مدیرکل آموزش و سنجش حفظ سازمان دارالقرآن الکریم در پایان اذعان داشت: امیدواریم در این زمینه شاهد حضور همه دستگاه‌ها در عرصه اطلاع‌رسانی، تشویق و حتی شاهد اختصاص برخی امتیازات خاص برای حافظان قرآنی باشیم تا انگیزه این عزیزان در این زمینه افزایش یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.