پ

شصت و ششمین جلسه شورای تخصصی و کارشناسی ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم با حضور اکثریت اعضا در سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

محمدمهدی بحرالعلوم، مسئول دبیرخانه ملی حفظ قرآن کشور در این جلسه گفت: در این جلسه دو موضوع آزمون‌های تجدیدی مرحله دوم(شفاهی) دوره هجدهم و مصاحبه با راهیافتگان مرحله نهایی این آزمون‌ها جهت دریافت مدرک درجه یک (همطراز دکتری) بحث و تبادل نظر و در این خصوص تصمیماتی اتخاذ شد.

بحرالعلوم با تاکید بر اینکه برای آزمون تجدیدی مرحله دوم(شفاهی) در دوره هجدهم به این دلیل که برای اولین‌بار است که برگزار می‌شود، تصمیمات و تسهیلاتی در نظر گرفته‌ایم ادامه داد: اولین آزمون تجدیدی مرحله دوم(شفاهی) طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم که مربوط به دوره هجدهم‌(سال ۱۴۰۲) است در پاییز سال جاری برگزار می‌شود.

مسئول دبیرخانه ملی حفظ قرآن کشور ادامه داد: در اولین آزمون تجدیدی مرحله دوم(شفاهی) که به تفکیک در استان‌ها برگزار خواهد شد، تمام کسانی که در آزمون دوره هجدهم(سال ۱۴۰۲) ثبت‌نام کرده و در مرحله کتبی قبول شده و در آزمون شفاهی غایب یا مردود بوده‌اند، می‌توانند شرکت کنند.

وی تصریح کرد: نحوه برگزاری این آزمون مانند آزمون اصلی است و افراد در هر یک از بخش‌هایی که حدنصاب لازم را در مرحله اصلی کسب نکرده‌اند، جهت شرکت در آزمون شفاهی تجدیدی، از ابتدا باید در آزمون حُسن حفظ شرکت کنند و در صورت قبولی تلاوتشان در دیگر بخش‌ها نیز ارزیابی خواهد شد.

بحرالعلوم افزود: افرادی که در آزمون شفاهی تجدیدی ثبت‌نام کنند، معافیت آزمون شفاهی آن‌ها برای سال آینده‌(نوزدهمین دوره) از بین خواهد رفت، اما اگر در آزمون تجدیدی ثبت‌نام نکنند می‌توانند در آزمون سال بعد، بدون شرکت در آزمون کتبی در مرحله شفاهی شرکت کنند، مشروط بر اینکه در دوره هجدهم در آزمون کتبی شرکت کرده و پذیرفته شده باشند.

مسئول دبیرخانه ملی حفظ قرآن کشور از حذف معافیت مبتنی بر قبولی در آزمون کتبی از سال آتی (نوزدهمین دوره آزمون‌های ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم) خبر داد و گفت: افرادی که در دوره نوزدهم به بعد در آزمون کتبی شرکت می‌کنند یک بار در آزمون شفاهی اصلی و در صورت عدم قبولی در آزمون شفاهی تجدیدی می‌توانند شرکت کنند و دیگر معافیتی برای آزمون کتبی سال بعد نخواهند داشت.

وی در مورد راهیافتگان به مرحله چهارم این آزمون‌ها برای کسب مدرک درجه یک گفت: طبق مصوبه این جلسه شورای تخصصی ارزیابی حافظان مقرر شد مصاحبه‌ای با نمونه قالبی که به تصویب رسید، قبل از آزمون مرحله چهارم و پس از بررسی سوابق ۱۰ ساله تدریس انجام شود و در مورد افرادی که پیش از این هم به این مرحله راه یافته و مصاحبه کرده‌اند تصمیماتی اخذ شد که ان‌شاءلله اجرا خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.