آیتم‌های آئین‌نامه صوت در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل

پ

طی جلسات گذشته درباره موارد کسب امتیاز آیین‌نامه لحن ویژه آقایان بالای ۱۵ سال، مطالبی بیان شد و در ادامه آیتم‌هایی که موجب کسر امتیاز می‌شود، ارائه و در چند جلسه به بیان آیین‌نامه قرائت تحقیق بانوان و پسران زیر ۱۸ سال و ترتیل، پرداخته شد و در این جلسه آیتم‌های آیین‌نامه صوت بیان می‌شود. در ذیل، متن و فیلم چهاردهمین قسمت این مجموعه آموزشی آمده است.

«در این جلسه به تشریح آیتم‌های آیین‌نامه صوت در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل که دارای ۲۰ نمره است، می‌پردازیم.

۱- آیتم طنین؛ همانطور که می‌دانیم در بخش آیین‌نامه صوت بیشتر به ویژگی صدا خواهیم پرداخت و آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. یکی از مهمترین ویژگی‌های یک صدا، طنین صدا است که عبارتست از شخصیت و ذات صدای افراد که در بخش آقایان ۵/۵ نمره و در بخش بانوان ۶ نمره و در ترتیل نیز ۶ نمره از ۲۰ نمره دارد.

طنین صدا یعنی داور هنگامی که صدا را گوش می‌دهد به زیبایی ذاتی صدا توجه دارد.

۲- آیتم انعطاف صدا؛ توانایی صدای فرد در حرکت بین نت‌ها و درجات یک ملودی به صورت مطلوب و با سرعت مناسب. مطلوب یعنی حرکت بین نت‌ها بدون خروج و ناکوکی باشد.

هر چه میزان مطلوبیت و چالاکی صدا بیشتر باشد، این آیتم را که در بخش آقایان دارای ۵ نمره و در بخش بانوان ۵/۵ نمره و در قرائت ترتیل دارای ۶ نمره از ۲۰ نمره است را به خود اختصاص دهد.

۳- بحث شدّت یا حجم صدا(ولوم)؛ به معنای آن انرژی پشت صدا است که امری ذاتی است. برخی از صداها به صوت ذاتی ضعیف و برخی دیگر قوی‌تر هستند، این بخش در قرائت تحقیق ۲ نمره و در قرائت ترتیل ۳ نمره از ۲۰ دارد که داور به ذات صدا، شدت، قوت و قدرت صدا در این بخش توجه می‌کند. سایر آیتم‌ها در جلسه آینده بیان می‌شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.