پ

حجت‌الاسلام والمسلمین هاشم مجتهدی، معاون تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی چهارمحال‌و‌بختیاری در گفت‌وگو با ایکنا با تشریح آموزش‌های قرآنی ارائه شده به کارکنان این نهاد در سراسر استان، اظهار کرد: در مبحث حفظ برای سه دسته از کارکنان این نهاد دوره‌های حفظ قرآن با همکاری اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان برگزار می‌شود، دسته اول بانوان کارمند هستند که دو روز از هفته در کلاس حفظ حضور دارند. دسته دوم کارکنان وظیفه هستند که بالغ بر ۱۵۰ نفر در این دوره شرکت دارند، همچنین پایوران نیروی انتظامی نیز به‌صورت جداگانه دو روز در هفته از این آموزش‌ها بهره‌مند می‌شوند که در مبحث حفظ قرآن، از ابتدای سال تا کنون ۳۸ جلسه برگزار شده است.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه نیروی انتظامی با اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان در راستای آموزش و ترویج قرآن کریم در این نهاد، افزود: یکی از مباحث آموزشی این تفاهم‌نامه، تربیت آموزشیاران و مربیان قرآن از میان کارکنان وظیفه است که در همین راستا تا کنون دو دوره از این مبحث برگزار و ۴۷ آموزشیار قرآن تربیت شده‌اند؛ همچنین مقرر شده است تا پایان سال ۵ دوره دیگر برگزار و حدود ۷۰ نفر دیگر تحت آموزش قرار خواهند گرفت.

مجتهدی در خصوص ارتقای سواد قرآنی برای کارکنان وظیفه فاقد سواد و سطح قرآنی، بیان کرد: برای آموزش روخوانی قرآن کریم به این دسته از سربازان وظیفه از ابتدای سال تا کنون، ۱۰۳۰ ساعت کلاس برگزار و حدود ۷۰۰ نفر تحت پوشش آموزش سواد قرآنی قرار گرفته‌اند و روخوان یا روانخوان شده‌اند.

معاون تربیت و آموزش عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی استان تصریح کرد: برای بهره‌گیری از ظرفیت سخت‌افزاری و امکانات مطلوب دارالقرآن ناجا، تصمیم بر آن شد که علاوه بر ارائه آموزش‌های قرآنی در این مکان، دیگر مباحث فرهنگی و مهارت‌آموزی و دوره‌های آموزشی دینی نیز به جامعه هدف ارائه شود لذا این مکان از دارالقرآن به مجتمع آموزشی ناجا تغییر نام یافت؛ در این مجتمع، کارگاه‌های همسرگزینی، فرزندپروری‌، مهارت ارتباطی در خانواده، سبک زندگی اسلامی و غیره با محوریت قرآن کریم به کارکنان این نهاد در سراسر استان ارائه می‌شود.

مجتهدی در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری این دوره‌های آموزشی به‌ویژه برای کارکنان وظیفه فاقد سواد قرآنی اثربخش بوده است یا خیر؟ گفت: در بدو امر، سطح سواد قرآنی کارکنان و سربازان وظیفه مورد سنجش قرار می‌گیرد و بر طبق آن، افراد به دوره‌های روخوانی، روانخوانی، فصیح‌خوانی حفظ، مفاهیم و تدبر و غیره معرفی می‌شوند، لذا به نظر می‌رسد برپایی این دوره‌ها ارتقای سواد قرآنی محسوسی را در جامعه هدف ایجاد کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.