پ

خانه های قرآن و عترت بعنوان فراگیرترین تشکل قرآنی در اقصی نقاط کشور با توجه به نقش بی بدیل خود در ترویج و تعمیق فرهنگ قرآن و اهل بيت علیهم السلام در جامعه اسلامی و اجرای سیاست های قرآنی کشور، باید از هموارترین مسیر برای توسعه فعالیت های خود برخوردار بوده و واجد مطلوب ترین سطح کیفیت باشند تا بتوانند نقش محوری خود را ایفا کنند. حصول به این نقطه مطلوب و ترسیم مسیر راه، نیازمند اطلاع دقیق از وضعیت موجود است. ظرفیت ها، فرصت ها، تهدیدها، قوت ها، چالش ها و موانع پیش روی خانه های قرآن و عترت از جمله موضوعاتی است که ترسیم دقیق راه وصول به قله مطلوب و هرگونه سیاست گذاری و برنامه ریزی برای شتاب بخشی به پیمودن مسیر، متأثر از آنها است. لذا جهت دست یابی به واقعیت موجود در عرصه فعالیت خانه های قرآن و عترت به ویژه پس از شیوع بیماری کرونا و تلاش برای تنظیم سند تحول در افق میان مدت و بلند مدت توسعه فعالیت های مربوط، پایش خانه های قرآن و عترت در دستور کار سازمان دارالقرآن الکریم قرار گرفت. در این میان، امعان نظر به ضرورت برون سپاری امور اجرائی به مردم و جلب مشارکت عمومی در مسیر تغيير نقش حاکمیت از تصدي گري به سياست گذاري، هدايت و نظارت، توانمندسازي فعالیت های مختلف قرآنی مردمی ضروری می¬نماید. موضوعی که طی دو دهه اخیر در اولویت های سازمان دارالقرآن الکریم نیز بوده است.

بر این اساس متعاقب رصد و ارزیابی موفق مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت در سال گذشته که برای نخستین بار در کشور صورت پذیرفته و منتج به شناخت دقیق وضع موجود و ایجاد زمینه های سیاست گذاری و برنامه ریزی واقعی در این بخش گردید و با الهام از تجربه گران سنگ مذکور و نیز به منظور:
الف) تقويت فرهنگ خوداظهاري در پايش ظرفیت های ارزشمند فعالیت های مردمی
ب) جلب همکاری مدیران خانه ها و تشویق آنان به مشارکت در ارزیابی
د) تهیه و به روز رسانی بانک اطلاعاتی جامع از توانائی¬ها، استعدادها، دست آوردها و موانع احتمالی پیش-روی خانه¬های قرآن و عترت
نخستین گام از «طرح پایش و ارزیابی خانه های قرآن و عترت کشور» با عنوان خودارزیابی و خود اظهاری خانه های قرآن و عترت برنامه ریزی گردید. خوداظهاری فرصت مغتنمی برای خودکنترلی و پیش قدمی خانه ها برای خودارزیابی، استعدادیابی و محاسبه عملکردها از یک سو و تقویت اعتماد حاکمیت و تجلی همسوئی و همراهی فعالان قرآنی با حاکمیت از سوی دیگر است. بدون تردید فعالان قرآن و عترت که خود از سرچشمه زلال ثقلین سیراب گردیده اند و برای اعتلاء معارف ناب وحیانی کمر همت بسته و مجاهدانه عمر و سرمایه زندگی را در این مسیر نورانی مصروف داشته اند در نهایت صدق و خلوص، مساعی خویش را در تکمیل شاخص های تعریف شده و انعکاس واقعیت ها بکار خواهند بست. امید آنکه مرضی درگاه قدس ربوبی و حضرات معصومین علیهم السلام قرار گرفته، این تلاش و مشارکت بعنوان باقیات الصالحات برای آنان منظور گردد.

استقرار نظام خوداظهاری علاوه بر تفویض و برون سپاری بخشی از اختیارات حاکمیت به مدیران خانه¬ها، برای نیل به اهداف ذیل پیش بینی شده است:
1- فرهنگ سازی، ایجاد انگیزه، بهره¬گیری از ظرفیت خانه ها و تسهیل امر ارزیابی
2- تقویت رویکرد داوطلبانه و مسئولیت پذیری قانونی و اجتماعی و پاسخگویی مدیران خانه ها
3- تقویت تعامل و رابطه متقابل بین سازمان و خانه ها مبتنی بر حسن اعتماد طرفین، توأم با همسویی و همراهی برای مشارکت خانه ها در ارایه گزارش دقیق و جلوگیری از طولانی شدن و به حداقل رساندن فرآیند ارزیابی و نظارت
4- صرفه¬جویی در منابع انسانی، مالی و زمان صرف شده
5- اجرای آسان، سریع، دقیق، یکپارچه و فراگیر ارزیابی و نظارت خانه ها
6- واگذاری حداکثری خدمات غیر حاکمیتی به بخش مردمی
7- ارتقا آشنائی و نگرش مدیران نسبت به استانداردها، مقررات و انتظارات حاکمیت
8- افزایش رضایت¬مندی مدیران و کارآئی خانه ها
9- تقویت سیستم ممیزی، پایش و ارزیابی تشکل¬های قرآنی مردمی
10- اتقان اطلاعات و نظام دریافت، ثبت و تحلیل آن ها
11- مشارکت مدیران در ارتقاء کیفی خدمات خانه ها
نکته 1: تمامی خانه های قرآن و عترت علیهم السلام  مشمول خوداظهاری بوده و در مدت زمان تعیین شده در فرآیند مذکور شرکت خواهند نمود. لذا بدواً از همراهی و قبول مسئولیت و مشارکت همه مسئولین خانه¬های قرآن و عترت قدردانی می¬شود.
نکته 2: فرآیند اجرایی خوداظهاری در بازه زمانی 15/6/14 لغایت 30/7/1400 به ترتیب زیر انجام می گیرد:
1. ورود مسئول خانه قرآن و عترت به بخش «پایش و ارزیابی خانه¬های قرآن و عترت» بارگذاری شده در پایگاه اطلاع رسانی سازمان به آدرس www.telavat.ir
2. مطالعه دستورالعمل خوداظهاري خانه¬های قرآن و عترت‌ عليهم‌السلام
3. ورود به سامانه پایش و ارزیابی و تکمیل اطلاعات خانه قرآن و عترت و مسئولین آن و نیز تکمیل شاخص های ارزیابی
4. ارسال اطلاعات

نکته 3: مسئولین محترم خانه ها جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رفع ابهامات و اشکالات احتمالی و دریافت پاسخ  لازم می توانند با شماره تلفن¬های  66955918-021 و  66955976-021 و یا 66955913-021تماس حاصل فرمایند.
نکته 4:  شایسته است مدیران خانههای قرآن قبل از تکمیل اطلاعات به نکات زیر دقت فرمایند:
1. نسبت به مطالعه دستورالعمل پایش و ارزیابی خانه های قرآن و عترت مندرج در بخش ارزیابی خانه-های قرآن و عترت پایگاه اطلاع رسانی سازمان دارالقرآن الکریم به آدرس www.telavat.ir  اقدام نمایند.
2. سامانه رصد و پایش خانه های قرآن و عترت به سهولت از طریق گوشی¬های همراه هوشمند قابل دسترسی و پاسخگوئی است.
3. خانه هائی که در موعد مقرر در فرآیند خوداظهاری و تکمیل و ارسال شاخص ها مشارکت نمایند از طرف سازمان دارالقرآن الکریم بر اساس شیوه نامه تشویقات مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته، اقدام آن ها بعنوان امتیاز در ارزیابی لحاظ خواهد شد.
خاطر نشان می سازد گام دوم پایش و ارزیابی خانه ها به فاصله کوتاهی پس از اتمام گام نخست، بصورت رصد میدانی با مشارکت 300 نفر از کارشناسان قرآنی سازمان و مدیران مجرب تشکل های قرآنی مردمی انجام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.