پ

در ابتدای این مراسم سعید سعادتی معاون فرهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور امروز با حضور در برنامه اختتامیه طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ که با حضور مسئولان قرآنی فعال در این طرح و با توجه به محدودیت‌های کرونایی به صورت برنامه زنده تلویزیونی برگزار شد. طی سخنانی گفت: به لحاظ کمی و کیفی آثار بسیار فراوانی در رشته‌های متنوع قرآنی برای این طرح ارسال شد که قابل تحسین است. وی افزود: برای چنین استعدادهایی باید کارگاه‌های آموزشی جهت توانمندسازی هرچه بیشتر آنها ایجاد شود که مفاهیم و مضامین قرآنی بیش از پیش در جامعه توسعه یابد. معاون فرهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور درباره جوایز برگزیدگان عنوان کرد: هدایایی به مبلغ ۳ تا ۵ میلیون برای برگزیدگان طرح ملی جشنواره فرهنگی قرآنی ۱۴۵۵ در نظر گرفته شده است. در خصوص خوشنویسی و عکس‌نوشته داوران پیشنهاداتی دارند که پس از بررسی به زودی اعلام می‌شود. وی با تاکید بر اینکه بسیار مهم است کسانی که در این مسابقات شرکت کردند آموزش ببینند و توانمند شوند، اظهار کرد: ما این مساله را پیگیری می‌کنیم که شرکت‌کنندگان در جشنواره‌های مختلف حضور پیدا کنند و استعدادیابی ‌شوند. سعادتی ادامه داد: شبکه کانون مساجد کشور به جهت گستردگی در استان‌های مختلف و حتی روستاها دور توانست استعدادهای فراوانی را در این آثار کشف کند. معاون فرهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه رویکرد دولت جدید بر این اساس باشد که تنها به تهران توجه نکند، گفت: ما نزدیک به ۲۲ میلیون جمعیت در روستاها داریم، بر همین اساس کانون‌ فرهنگی هنری مساجد ۵۰ درصد کانون‌های خود را به دل روستاها برده است. یک و نیم میلیون جمعیت از عشایر هستند که باید در حوزه فرهنگ و هنر دیده شوند. وی با بیان اینکه بخش خواهران در مساجد باید پررنگ شود، اظهار کرد: کانون مساجد برای خواهران کارگاه‌های تخصصی در خصوص خانواده دارد. خانواده نعمتی بزرگ نزد ما ایرانی‌ها است که قدر آن را نمی‌دانیم کسانی که به خارج از کشور سفر کرده و برمی‌گردد قدر این نعمت را بهتر می‌فهمند چرا آنجا خانواده چندان مفهوم ندارد. سعادتی در پایان با تشکر از رسانه ملی و سایر سازمان‌های شرکت‌کننده در این طرح خاطرنشان کرد: امیدوارم که سایر شبکه های رسانه ملی نیز به موضوعات قرآنی بیشتر بپردازند.

رسانه ملی زمینه انس هر چه بیشتر مردم را با قرآن فراهم کند

در ادامه مهدی قره‌شیخلو رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه طی تماس تلفنی با برنامه اختتامیه ۱۴۵۵ گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه ظرفیت‌ها و امکاناتی خوبی را در اختیار این طرح قرار داد که در استان‌ها همه مدیران کل ادارات و اوقاف در اجرای برنامه در حد مقدورات خود مساعدت کنند. وی افزود: از جمله این همکاری‌ها مساعدت مالی، در اختیار قرار دادن فضای لازم و معرفی نیروها و فعالان قرآنی به این طرح بود. قره‌شیخلو بیان کرد: امیدواریم برنامه‌هایی که با محوریت موضوعات قرآنی از رسانه ملی پخش می‌شوند زمینه انس هر چه بیشتر مردم را با قرآن فراهم کند که از آن استفاده و بهره‌ لازم را ببرند.

افتخار استان بوشهر پایتخت قرآنی سال ۱۴۰۰

در بخش دیگری از مراسم سید حسین ناظر مدیرکل صدا و سیمای استان بوشهر در ارتباط رسانه‌ای شبکه قرآن و معارف با بیان اینکه افتخار استان بوشهر است که بر اساس مصوبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال ۱۴۰۰ به عنوان پایتخت قرآنی معرفی شده است، گفت: از ابتدای سال با جلسات هم‌اندیشی کمیته‌هایی برای تولیدات رسانه‌ای و فضای مجازی تشکیل شد که با محوریت صدا و سیمای مرکز بوشهر کار خود را با طرح ۱۴۵۵ آغاز کرده است. وی افزود: افزون بر طرح ۱۴۵۵ همکاران ما در این مرکز بیش از ۱۰۰ هزار دقیقه برنامه رادیویی، تلویزیونی و فضای مجازی در زمینه فعالیت‌های قرآنی را تهیه کردند.

رویکرد سازمان دارالقرآن تقویت فعالیت‌های قرآنی در استان‌ها است

در بخش دیگری از مراسم حجت الاسلام شفیعی معاون سازمان دارالقرآن کریم نیز طی سخنانی گفت: مجموعه سازمان دارالقرآن کریم با توجه به فعالیت‌هایی که در نشر فرهنگ و مفاهیم قرآنی در بین جامعه و خانواده‌ها دارد از طرح قرآنی ۱۴۵۵ استقبال کرد و استان‌ها را با مجموعه حرکت ۱۴۵۵ همراه کرد. وی با بیان اینکه همکاری با طرح ۱۴۵۵ توفیقی برای مجموعه سازمان دارالقرآن در استان‌ها بود، عنوان کرد: بخش عمده‌ای از عموم مردم که علاقه‌مند به قرآن بودند با ظرفیت این طرح عظیم به انس و آشنایی بیشتر با قرآن دست یافتند. معاون سازمان دارالقرآن کریم با بیان اینکه استقبال خوبی از این طرح صورت گرفت، اظهار کرد: با توجه به اینکه در شرایط کرونا قرار داشتیم و بسیاری از فعالیت‌ها در موسسات آموزش قرآنی نیمه تعطیل شده بود و شرایط حضور فراهم نبود این حرکت نسبت به سال‌های گذشته شاید توفیقات میدانی ظاهری را نداشت اما فرصتی به وجود آورد که فعالیت‌های قرآنی غیر حضوری و مجازی در شبکه‌های مختلف برگزار شود. حجت الاسلام شفیعی با بیان اینکه سیاست‌گذاری‌های کلان ستاد در تهران است اما اصل اجرای آن در شهرستان‌ها به صورت میدانی و عملیاتی اجرا می‌شود، ابراز کرد: امسال این سیاست سبب شد که ظرفیت استان‌های جدید در این طرح وارد شود که کار ارزشمندی است. وی افزود: هرچه در شهرستان‌ها و استان‌ها اینگونه طرح ها جدی گرفته شود بسیار ارزشمند خواهد بود، رویکرد ما در سازمان دارالقرآن نیز بر این بود که ۱۰۰ درصد بودجه‌ها و اعتبارات خود را استانی کردیم چراکه بخشی از سیاست ما این است که استان‌ها را تقویت کنیم. اگر قرار است طرح ملی برقرار شود یک استان که در این زمینه تخصص دارد آن را به عهده بگیرد و سایر استان‌ها را همراه خود کند.

تشویق دانش آموزان حافظ کل قرآن در برنامه ۱۴۵۵

در بخش دیگری از مراسم محمد رضا مسیب زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در ارتباط تلفنی با اختتامیه ۱۴۵۵ گفت: ما از طریق شبکه پیام‌رسان شاد، پایگاه‌ها و مراکز دارالقرآن وزارت آموزش و پرورش طرح ارزشمند ۱۴۵۵ را دنبال کردیم. وی با بیان اینکه برنامه‌ها متنوع بود و زحمات زیادی برای آن کشیده شد، عنوان کرد: در شبکه‌ پیام‌رسان شاد تا ۶۵۰ هزار بازدیدکننده برای این طرح داشتیم. مسیب زاده بیان کرد: یکی از فعالیت‌های شاخص آموزش و پرورش معرفی دانش آموزان شاخص حافظ کل قرآن به برنامه و طرح ۱۴۵۵ بود که سبب تشویق آنها می‌شد که اتفاقات خوبی رخ دهد. مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: طرح ۱۴۵۵ که به صورت یک کار گروهی با محوریت شبکه قرآن در رسانه ملی برگزار شد فعالیتی بسیار ارزشمند است که باید در کنار آن به توسعه فعالیت‌های قرآنی در سایر بخش‌ها هم پرداخت.

جمع‌خوانی قرآن هر ساله در حسینیه اعظم زنجان برگزار می‌شود

در بخش دیگری از مراسم آل یاسین معاون صدا و سیمای زنجان گفت: استان زنجان پایتخت شور و شعور حسینی است، مراسم‌های باشکوه عزای حسینی و دسته‌های عزاداری حسینیه اعظم زنجان شهرت جهانی دارد. وی افزود: زنجان در کنار عرض ارادت به امام حسین(ع) در حوزه فعالیت‌های قرآنی هم بسیار خوب درخشیده است چراکه استان زنجان حسینی و قرآنی است. دارالقرآن کریم زنجان جزء بزرگترین دارالقرآن‌های بزرگ در کشور محسوب می‌شود که ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی دارد. در کنار این ظرفیت‌ها تلاش همکاران هنرمند در برنامه ۱۴۵۵ سبب شده است که جزو استان‌های برتر و ممتاز کشور باشد. آل یاسین بیان کرد: ما صرفاً در استان تمرکز نکردیم که از شهرستان ها غافل نشدیم بلکه از همه استعدادهای قرآنی شهرهای مختلف استان بررسی شدند که در این برنامه حضور پیدا کنند. معاون صدا و سیمای زنجان افزود: حضور خانواده‌های قرآنی و بیان تجربه‌های خود از فعالیت‌های قرآنی و برکاتی که قرآن کریم بر زندگی آنها داشته از آیتم‌های جذاب این برنامه بوده است. جمع‌خوانی قرآن هر ساله ماه رمضان در حسینیه اعظم برگزار می‌شود که جز بهترین و باشکوه‌ترین جمع خوانی هایی است که در کشور عزیزمان برگزار می‌شود. صفدری رئیس شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان سیستان و بلوچستان گفت: از برنامه زیبا و کارشناسی شده ۱۴۵۵ تشکر می کنیم که فضا را فراهم کردند که استان‌ها دیده شوند. ظرفیت‌های فراوان قرآنی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که بخشی از آن رسانه‌ای شده است. سیستان و بلوچستان سرزمین حافظان و قاریان قرآن است. در ادامه مهندس وزیری مهر معاون صدا و سیمای استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: علت موفقیت یک برنامه تلویزیونی محتوای خوب آن است که این محتوای خوب را ما مدیون زحمات تبلیغات اسلامی استان هستیم. وی افزود: ما در استات حافظان و قاریان فراوان داریم، که خدا را شاکریم که استان سیستان و بلوچستان امسال برای دومین سال پیاپی از مراکز برتر قرآنی شده است. در بخش دیگر این مراسم قائم مقام صدا و سیمای مرکز ایلام گفت: برنامه قرآنی ۱۴۵۵ افتخار بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی است که با شعار بسیار زیبای «قرآن امید زندگی» پیوند قلبی را با مردم برقرار می‌کند. ایلام پایتخت خادمین زائرین اربعین حسینی و قدمگاه شهیدان است که هرکدام به نوعی به تاسی از قرآن می‌پردازند. بنابراین گزارش در این مراسم به ٣١٣ برگزیده آزمون سراسری حفظ و مفاهیم طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ جوايز نقدى اعطا می‌شود. افزون بر این در اختتامیه این طرح ضمن تجليل از همه استان های مشارکت کننده، پنج استان برتر که فعالیت ویژه‌ای در طرح قرآنی ۱۴۵۵ داشته اند معرفی و به صورت ویژه تقدیر می‌شوند. همچنین برگزیدگان و آثار برتر جشنواره فرهنگی قرآنی ۱۴۵۵ که در ١٠ موضوع و هفت رشته شامل: خوشنویسی، شعر، فیلم کوتاه، محصولات چندرسانه‌ای، گرافیک، طراحی پوستر، داستان‌نویسی و نقاشی برگزار شد، معرفی و جوایزی اهدا خواهد شد. طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ به عنوان بزرگترین و فراگیرترین طرح قرآنی کشور با مشارکت نهادها و سازمان‌‍‌های قرآنی کشور با شعار محوری قرآن، امید، زندگی از ۵ تیر آغاز و تا ١٢ شهریور به مدت ۱۰ هفته برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.