پ

مراسم بزرگداشت احمد حاجی‌شریف، پیشکسوت قرآنی با عنوان «ظهر دلنشین» روز شنبه ششم خردادماه از ساعت ۱۵ در سالن جلسات ایکنا و با حضور این معلم و فعال قرآنی و جمعی از استادان، قاریان، حافظان و فعالان حوزه قرآن کریم برگزار می‌شود.

احمد حاجی‌شریف در سال ۱۳۳۲ در شهر تهران دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در رشته ریاضی گذراند و همزمان در حوزه علمیه حضرت آیت‌الله مجتهدی به تحصیل و فراگیری زبان عربی پرداخت. او در ادامه تحصیلات خود رشته نقشه‌کشی و طراحی صنعتی را برگزید و مدرک خود را از انستیتو تکنولوژی دریافت کرد.

در سال ۱۳۴۹ با همکاری چند نفر از جوانان محل اقدام به تأسیس هیئتی مذهبی کرد و در همین اثنا فعالیت قرآنی او شکل گرفت. از سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ علم قرائت را نزد استاد محمدتقی مروت، اولین ایرانی رتبه‌دار مسابقات قرآن مالزی، آغاز کرد و حتی پس از عزیمت استاد به کشور مصر به منظور تحصیل علوم قرآنی همچنان این ارتباط وجود داشت.

حاجی‌شریف در سال ۱۳۵۶ در مسابقه‌ای که به همت حاج غفور سلطانی و مرحوم بیوک محمدی برگزار شده بود، اولین تجربه داوری کشوری را به دست آورد. در همان سال‌ها بود که جزواتی در زمینه آموزش روخوانی و تجوید قرآن کریم از سوی وی تألیف شد و مورد استفاده جلسات گوناگون قرار گرفت.

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی طی انتخاباتی که در سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد، به عنوان یکی از اعضای شورای قرآن این سازمان برگزیده شد. از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۳ به عضویت شورای قرآن سازمان تبلیغات اسلامی نیز در آمد و چند روز از هفته را با دار‌القرآن این سازمان همکاری داشت.

در سال ۱۳۷۰ بنا به درخواست معاونت پژوهش، تحقیقات و تألیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش با همکاری استادان محمد خواجوی و محمدرضا صلح‌جو اقدام به تألیف شش جلد کتاب آموزش قرآن ویژه پایه‌های سوم ابتدایی تا سوم راهنمایی کرد. این کتاب‌ها از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ و بعضاً تا سال ۱۳۸۱ در آموزش و پرورش تدریس می‌شد.

حاجی‌شریف از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ مسئولیت گروه قرآن دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی را برعهده داشت. همچنین به موازات این فعالیت‌ها در چندین سمت دیگر همچون عضویت در شورای قرآن، کمیته قرآن شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، شورای قرآن دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شوراهای اولین و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، کمیته فنی دارالقرآن الکریم مرکز آموزش مدیریت دولتی و … فعالیت کرده است.

مهمترین فعالیت حاجی‌شریف که همگی به تلاش او در این زمینه و موفقیتش اذعان دارند، مسئولیت معاونت آموزش، پژوهش و نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم سازمان دارالقرآن الکریم سازمان تبلیغات اسلامی است.

مراسم بزرگداشت «احمد حاجی‌شریف» برگزار می‌شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.