۵ راه برای رسیدن به حفظ مطلوب و موفق قرآن

حجت‌الاسلام میریحیی، مدرس و حافظ کل قرآن گفت: بر یک فرد علاقه‌مند به حفظ قرآن، لازم است تا پنج مورد همچون مصحف، صوت ترتیل، ترجمه، زمان و مکان مناسب را رعایت کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد میریحیی، مدرس و حافظ کل قرآن کریم درباره شرایط برای کسب موفقیت در امر حفظ قرآن اظهار کرد: بر یک فرد علاقه‌مند به حفظ قرآن لازم است تا پنج مورد را رعایت کند تا به یک حفظ مطلوب و موفق دست پیدا کند، از جمله این موارد استفاده از مصحف مناسب و همچنین ارائه ترتیل مناسب است.

وی ادامه داد: استانداردترین صوت ترتیل و به عبارت دیگر یک ترتیل خوب، دارای پنج ویژگی چون صحت قرائت، صوت، لحن، تجوید و وقف و ابتدا است. این موارد می‌تواند به حفظ بهتر و باکیفیت‌تر کمک کند.

میریحیی با اشاره به تأکید بسیاری از اساتید حفظ و قرائت به استفاده از ترتیل استاد منشاوی افزود: دلیلش این است که همه استانداردها در این ترتیل رعایت شده است. بنابر این باید گفت اگر ترتیلی لزوماً لحنش زیباتر باشد و دارای تنوع در لحن و مقامات باشد، لزوما ترتیل مناسب برای حفظ نیست، بلکه ترتیلی برای حافظ مناسب است که ذهن را درگیر نکند. ضمن اینکه اگر فرد، توانمندی داشته باشد و همزمان با اجرای حفظ، ترتیل متنوعی را ارائه کند، مشکلی نخواهد داشت.

این حافظ قرآن اضافه کرد: علت اینکه صوت ترتیل استاد منشاوی توصیه می‌شود، این است که ذهن کمتر، درگیر لحن می‌شود و بیشتر توجه و تمرکز حافظ به محفوظات است.

 
 
 

flowplayer

۰۰:۰۰02:40
 

وی به بهره‌مندی حافظ از ترجمه مناسب اشاره کرد و گفت: هدف حافظ، حفظ کردن ترجمه نیست، بلکه انسان باید بتواند به مرور زمان، ترجمه کردن قرآن را یاد بگیرد. بنابر این ترجمه سلیس و روان قرآن خوب است و ترجمه تفصیلی آیات قرآن نیز هنگام حفظ لزومی ندارد، بلکه همان ترجمه تحت‌اللفظی عبارت عربی و کلمات لازم است تا اینکه یک حافظ معنای کلمات قرآن را متوجه شود.

میریحیی به ضرورت انتخاب زمان و مکان مناسب برای حفظ تأکید کرد و افزود: زمان مناسب به فراخور هر فرد متغیر است و نمی‌توان زمان ثابتی را برای تمامی حافظان در نظر گرفت، اگر تمامی شرایط فراهم باشد، مناسب‌ترین زمان، صبح است، چرا که ذهن پس از استراحت شبانه، آمادگی بیشتر و قدرت گیرایی بهتری دارد.

وی ادامه داد: بهترین مکان مناسب برای حفظ یک حافظ، مکانی است که انسان، گیرایی بهتری داشته باشد و به موارد مختلف، جلب نشود و بتواند در آن فضا گیرایی لازم را داشته باشد.

 
 
 

flowplayer

۰۰:۰۰03:01
 
دسته‌بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

برگزاری جلسه مسئولین ستاد عملیات ماه مبارک رمضانرفع موانع «چاپ و نشر قرآن کریم» رویکرد سازمان...ابلاغ برنامه‌های ماه رمضان در اردبیل/برنامه...برگزاری نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در...ویژه‌برنامه‌های ماه رمضان پایگاه مجازی «شاد»...انس با قرآن افزایش مسئولیت‌پذیری را در پی داردبانک اطلاعات فعالان قرآنی کشور ایجاد می‌شوداجرای طرح «من قرآن را دوست دارم» در آستان‌های...درخواست سازمان دارالقرآن درخصوص برپایی مراسم...فارس با سه طرح شاخص قرآنی به استقبال ماه مبارک...نشست آغاز عملیات فصل بندگی ویژه ماه مبارک رمضان...دست‌اندرکاران تدوین سند فعالیت‌های قرآنی استان...تشریح برنامه‌های اداره امور قرآنی تبلیغات...هدف اصلی کار جوشش جریان قرآنی استبرنامه تلویزیونی «شهد رمضان» قابلیت ملی شدن داردضبط برنامه قرآنی «شهد رمضان» در کلانشهراراک تبیین و تشریح موضوع مهدویت برای نسل کودک و...ستاد ملی کرونا تصمیمات مومنانه و اخلاق مدار... تدبر در قرآن با تصویرسازی ذهنی برای کودکان در...امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان در...
آغاز نام نویسی یازدهمین دوره طرح اعطای مدرک به...7 هزارو 756 پاسخنامه براي «نورالهدي 8» چاپ شد/...مسابقه تفسیر «نورالهدی ۸» آغاز شد/ دسترسي به...ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات نورالهدی از 15 خرداد...نتایج هشتمین مسابقه «نورالهدی» اواخر آذر اعلام...برگزاري مسابقه نورالهدي 8 به 29 آبان‌ماه موكول شدنام نویسی در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان...نتایج هشتمین دوره مسابقات قرآن «نورالهدی» اعلام... نتايج بررسي اعتراضات آزمون اعطاي مدرك به...رقابت بیش از 7 هزار نفر در مسابقه تفسیر قرآن ...پدر «وحید غفران نیا» به دیار باقی شتافتمحمد صديق منشاوي (الروم)مصطفي اسماعيل (النجم, القمر, الرحمن, الحاقة,...مسابقه تعیین سطح قرائت استعدادهای درخشان قرآنی...زمان ثبت‌نام براي شركت در آزمون اخذ مدرك تخصصي...مدیراداره امور قرآنی گیلان از اتحادیه موسسات...نتایج آزمون مرحله دوم طرح اعطای مدرک به حافظان...2 قاري مصري كه شيعه 12 امامي هستند/ علت غناي...روزهايي با 10 ساعت انس با قرآن/ دوست نداشتم حفظ...برگزاری 6 اردوی استعداد درخشان قرآنی در 3 استان...

آیه هدایت

﴿اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ﴾
خدای یکتا که جز او هیچ معبودی نیست، زنده و قائم به ذات [و مدبّر و برپا دارنده ونگه دارنده همه مخلوقات] است.
قرآن

معرفی سوره‌ی العنکبوت

امتحان شدن انسانها، ذكر وضع منافقان، ذكر مبارزات پيامبران الهي چون: حضرت نوح، ابراهيم، لوط، شعيب و بيان مسأله توحيد و ضعف و ناتواني معبودهاي ساختگي.
لیست کامل

وب‌نوشت

آرشیو