اولویت‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ۱۴۰۰

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی ضمن تشریح اقدامات پیش روی این شورا در سال ۱۴۰۰، گفت: اولویت‌های تعریف‌شده در سه حوزه کلان و در قالب ۹ عنوان برنامه اجرا می‌شود و هرکدام از این عناوین شامل فعالیت‌های بسیار متنوعی هستند که منجر به تحقق آنها در پایان سال خواهند شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به برخی اولویت‌های این شورا در سال ۱۴۰۰، گفت: طبق برنامه‌ریزی، تلاش شده که اولویت‌های سال جدید براساس نیاز قرآنی کشور طراحی شود و بدین ترتیب اولویت‌هایی در حوزه‌های مأموریتی تعریف شده که شامل تدوین و روزآمد کردن سندها و سیاست‌ها و نیز رصد، نظارت، ارزیابی و راهبری اجراست و ۹ عنوان برنامه در این حوزه‌ها تعیین شده‌اند.

دبیر شورای توسعه فرهنگی تصریح کرد: در حوزه تدوین و روزآمد کردن اسناد، سه برنامه شامل به‌روزرسانی برنامه جامع فعالیتهای قرآنی در فضای مجازی، به‌روزرسانی و تصویب شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی و تصویب سند ملی توسعه وقف قرآنی را در دستور کار داریم. در حوزه رصد، نظارت و ارزیابی نیز پیگیری اجرا و نظارت بر اسناد سه‌گانه راهبری اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی را در اولویت قرار داده‌ایم. این بخش از طریق دریافت گزارش‌های مفصل از سوی کمیسیون‌های آموزش عمومی قرآن، پژوهش و آموزش عالی قرآن، توسعه تبلیغ و ترویج قرآن، پژوهش و آموزش عالی در نظام سلامت و نظارت بر فعالیت این مراکز محقق خواهد شد.

محمدی با اشاره اینکه سومین حوزه توجه این شورا، راهبری اجرا خواهد بود، اظهار کرد: در این حوزه اولویت اول پیمایش ملی سالانه سنجش شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی است و نیز تدوین کتاب سال قرآن ۱۳۹۹ از دیگر اولویت‌های ماست. این کار از طریق درخواست گزارش، تجمیع، طبقه‌بندی و تحلیل داده‌ها صورت خواهد گرفت. سپس این داده‌ها نهایی‌سازی ظاهری و محتوایی خواهد شد و امیدواریم که شاهد چاپ و انتشار آن باشیم. در این کتاب تمامی فعالیت‌های قرآنی سال ۹۹ شرح داده می‌شود.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به موضوع گفتمان‌سازی قرآنی در جامعه و آثار آن اشاره کرد و گفت: گفتمان‌سازی ادبیات توسعه فرهنگ قرآنی و نظام‌سازی قرآنی از جمله اولویت‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی است که در سال جدید پیگیری خواهد شد. برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف با موضوع گفتمان‌سازی و نیز چاپ مستندات و مطالعات توسعه فرهنگ قرآنی از جمله راهکارهای توسعه گفتمان قرآنی خواهد بود.

محمدی در پایان به مدیریت صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان اولویت اساسی دیگر پرداخت و اظهار کرد: تدوین دستورالعمل توزیع اعتبار، تعاملات بین سازمانی و انجام اقدامات اداری و مالی برای توزیع اعتبار در این حوزه قرار دارد. همچنین اجرای مطالعات توسعه فرهنگ قرآنی یکی دیگر از برنامه‌ها و ذیل راهبری اجراست که با انجام پروژه‌هایی تحقق خواهد یافت.

 
دسته‌بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

برگزاری جلسه مسئولین ستاد عملیات ماه مبارک رمضانرفع موانع «چاپ و نشر قرآن کریم» رویکرد سازمان...ابلاغ برنامه‌های ماه رمضان در اردبیل/برنامه...برگزاری نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در...ویژه‌برنامه‌های ماه رمضان پایگاه مجازی «شاد»...انس با قرآن افزایش مسئولیت‌پذیری را در پی داردبانک اطلاعات فعالان قرآنی کشور ایجاد می‌شوداجرای طرح «من قرآن را دوست دارم» در آستان‌های...درخواست سازمان دارالقرآن درخصوص برپایی مراسم...فارس با سه طرح شاخص قرآنی به استقبال ماه مبارک...نشست آغاز عملیات فصل بندگی ویژه ماه مبارک رمضان...دست‌اندرکاران تدوین سند فعالیت‌های قرآنی استان...تشریح برنامه‌های اداره امور قرآنی تبلیغات...هدف اصلی کار جوشش جریان قرآنی استبرنامه تلویزیونی «شهد رمضان» قابلیت ملی شدن داردضبط برنامه قرآنی «شهد رمضان» در کلانشهراراک تبیین و تشریح موضوع مهدویت برای نسل کودک و...ستاد ملی کرونا تصمیمات مومنانه و اخلاق مدار... تدبر در قرآن با تصویرسازی ذهنی برای کودکان در...امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان در...
آغاز نام نویسی یازدهمین دوره طرح اعطای مدرک به...7 هزارو 756 پاسخنامه براي «نورالهدي 8» چاپ شد/...مسابقه تفسیر «نورالهدی ۸» آغاز شد/ دسترسي به...ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات نورالهدی از 15 خرداد...نتایج هشتمین مسابقه «نورالهدی» اواخر آذر اعلام...برگزاري مسابقه نورالهدي 8 به 29 آبان‌ماه موكول شدنام نویسی در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان...نتایج هشتمین دوره مسابقات قرآن «نورالهدی» اعلام... نتايج بررسي اعتراضات آزمون اعطاي مدرك به...رقابت بیش از 7 هزار نفر در مسابقه تفسیر قرآن ...پدر «وحید غفران نیا» به دیار باقی شتافتمحمد صديق منشاوي (الروم)مصطفي اسماعيل (النجم, القمر, الرحمن, الحاقة,...مسابقه تعیین سطح قرائت استعدادهای درخشان قرآنی...زمان ثبت‌نام براي شركت در آزمون اخذ مدرك تخصصي...مدیراداره امور قرآنی گیلان از اتحادیه موسسات...نتایج آزمون مرحله دوم طرح اعطای مدرک به حافظان...2 قاري مصري كه شيعه 12 امامي هستند/ علت غناي...روزهايي با 10 ساعت انس با قرآن/ دوست نداشتم حفظ...برگزاری 6 اردوی استعداد درخشان قرآنی در 3 استان...

آیه هدایت

﴿الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ﴾
آنان که به غیب ایمان دارند و نماز را بر پا می دارند و از آنچه به آنان روزی داده ایم، انفاق می کنند.
قرآن

معرفی سوره‌ی الجاثية

بيان عظمت قرآن، سرنوشت اقوام گذشته چون بني‌اسرائيل، دعوت به عفو و گذشت در عين قاطعيت و عدم انحراف از حق، اشاره به حوادث تكان دهنده قيامت.
لیست کامل

وب‌نوشت

آرشیو