اهم برنامه‌های سازمان دارالقرآن برای ۱۴۰۰/ توسعه شبکه قرآنی مردمی و ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ضمن تشریح مهمترین برنامه‌های این سازمان در سال جدید گفت: توسعه شبکه قرآنی مردمی با استفاده از ظرفیت مؤسسات، خانه‌های قرآن، جلسات قرآنی و ایجاد مراکز قرآن خانگی، ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی و همچنین سبک زندگی قرآنی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

حجت‌الاسلام مهدی اخوان صباغ، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در گفت‌وگو با ایکنا ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سالی خوب و پربرکت در مسیر توسعه قرآنی به مهمترین برنامه‌های سال جدید و گزارشی از فعالیت‌های سال گذشته این سازمان اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۹ با تمام مشکلاتی که در اجرای برنامه‌های وجود داشت، اما اتفاقات بسیار مبارکی در فضای سازمان دارالقرآن، ادارات قرآنی استان‌ها و کارشناسان قرآنی شهرستان‌ها و همچنین مؤسسات، خانه‌های قرآنی و جلسات قرآن رخ داد که ما برنامه‌های متفاوتی را تجربه کردیم که با مدل رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی با توجه به شیوع کرونا و شرایط حاکم بر آن، همکاران ما در سراسر کشور، رؤسای ادارات قرآنی و همچنین مدیران مؤسسات و خانه‌های قرآنی جهاد کردند و توانستند خودشان را با این شرایط وفق دهند.
وی افزود: مطابق سال‌های قبل، آموزش‌های عمومی و تخصصی با یک فراز و نشیب اتفاق افتاد، اما امسال حضور در فضای مجازی بسیار مؤثر بود که مؤسسات و فعالان قرآنی با ارتباط با فضای مجازی توانستند نقش خوبی را ایفا کنند. باتوجه به ظرفیت‌هایی که در سازمان دارالقرآن وجود داشت توانستیم آزمون اعطای مدرک در دوره پانزدهم را به خوبی برگزار کنیم و شانزدهمین دوره آن در شرف اجراست.
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم تصریح کرد: مجوز مؤسسات مطابق با سال‌های قبل انجام شد و بحث چاپ و نشر قرآن کریم با وجود افتی که در فضای چاپ و نشر وجود داشت، اما به نسبت مابقی آثار به خوبی پیش رفت. در فضای تعلیم و تربیت طرح نورالثقلین، گفتمان تربیت قرآنی ایجاد شد و در سال جدید گام‌های مؤثرتری خواهیم برداشت.
 
حجت الاسلام صباغ با بیان اینکه در فضای مجازی و بخش تولید محتوا اتفاقات بسیار خوبی رخ داد، اظهار کرد:  در این حوزه سامانه آموزشی قرآن و عترت تهیه شد که به زودی دسترسی‌اش برای همه مؤسسات و خانه‌های قرآنی فراهم خواهد شد. در فضای تفسیر قرآن کریم گام‌های خوب و مؤثری برداشته شد و در سال آینده با قدرت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.
وی با تأکید بر اینکه سازمان دارالقرآن باتوجه به تکالیف حاکمیتی و قوانین داخلی که بر عهده دارد وظایفش را در سال ۱۴۰۰ با چشم‌انداز چندساله پیگیری خواهد کرد، گفت: اما آن چیزی که امسال به عنوان برنامه‌های محوری در دستور کار قرار می‌گیرد، توسعه شبکه قرآنی مردمی با استفاده از ظرفیت مؤسسات، خانه‌های قرآن، جلسات قرآنی و ایجاد مراکز قرآن خانگی است. همچنین یک فعالیت جهادی برای مؤسسات تعریف می‌کنیم که با همکاری بسیج سازندگی ظرفیت ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی را در کشور خصوصاً در مراکز محروم با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی کشور در دستور کار قرار داده‌ایم.
 
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم ادامه داد: همچنین توسعه فعالیت‌های مجازی، توسعه آموزش‌های مجازی و توسعه فعالیت‌های سامانه‌ای سازمان را در دستور کار داریم که در سال آینده به طور خاص پیگیری می‌کنیم. در فضای توسعه جلسات قرآنی خانگی هم مصرّ هستیم که با توجه به دستور مقام معظم رهبری در خصوص توسعه فعالیت‌های جلسات قرآن خانگی با استفاده از ظرفیت تمام نهاد‌هایی که می‌تواند به این موضوع کمک کند، آن را فعال‌تر و عملیاتی کنیم.
حجت‌الاسلام صباغ افزود: برنامه‌های سازمان بسیار مفصل هستند، خصوصا در فضای آموزشی، آموزش کادر و آموزش تخصصی مطابق سال‌های گذشه برنامه‌های مفصلی داریم. سال گذشته برنامه سبک زندگی قرآنی را در دستور کار داشتیم که سال ۱۳۸۹ با افت مواجه شد، اما در سال ۱۴۰۰ با اولویت و به صورت ویژه پیگیری خواهد شد.

 

استان و شهر: 
دسته‌بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

برگزاری جلسه مسئولین ستاد عملیات ماه مبارک رمضانرفع موانع «چاپ و نشر قرآن کریم» رویکرد سازمان...ابلاغ برنامه‌های ماه رمضان در اردبیل/برنامه...برگزاری نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در...ویژه‌برنامه‌های ماه رمضان پایگاه مجازی «شاد»...انس با قرآن افزایش مسئولیت‌پذیری را در پی داردبانک اطلاعات فعالان قرآنی کشور ایجاد می‌شوداجرای طرح «من قرآن را دوست دارم» در آستان‌های...درخواست سازمان دارالقرآن درخصوص برپایی مراسم...فارس با سه طرح شاخص قرآنی به استقبال ماه مبارک...نشست آغاز عملیات فصل بندگی ویژه ماه مبارک رمضان...دست‌اندرکاران تدوین سند فعالیت‌های قرآنی استان...تشریح برنامه‌های اداره امور قرآنی تبلیغات...هدف اصلی کار جوشش جریان قرآنی استبرنامه تلویزیونی «شهد رمضان» قابلیت ملی شدن داردضبط برنامه قرآنی «شهد رمضان» در کلانشهراراک تبیین و تشریح موضوع مهدویت برای نسل کودک و...ستاد ملی کرونا تصمیمات مومنانه و اخلاق مدار... تدبر در قرآن با تصویرسازی ذهنی برای کودکان در...امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان در...
آغاز نام نویسی یازدهمین دوره طرح اعطای مدرک به...7 هزارو 756 پاسخنامه براي «نورالهدي 8» چاپ شد/...مسابقه تفسیر «نورالهدی ۸» آغاز شد/ دسترسي به...ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات نورالهدی از 15 خرداد...نتایج هشتمین مسابقه «نورالهدی» اواخر آذر اعلام...برگزاري مسابقه نورالهدي 8 به 29 آبان‌ماه موكول شدنام نویسی در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان...نتایج هشتمین دوره مسابقات قرآن «نورالهدی» اعلام... نتايج بررسي اعتراضات آزمون اعطاي مدرك به...رقابت بیش از 7 هزار نفر در مسابقه تفسیر قرآن ...پدر «وحید غفران نیا» به دیار باقی شتافتمحمد صديق منشاوي (الروم)مصطفي اسماعيل (النجم, القمر, الرحمن, الحاقة,...مسابقه تعیین سطح قرائت استعدادهای درخشان قرآنی...زمان ثبت‌نام براي شركت در آزمون اخذ مدرك تخصصي...مدیراداره امور قرآنی گیلان از اتحادیه موسسات...نتایج آزمون مرحله دوم طرح اعطای مدرک به حافظان...2 قاري مصري كه شيعه 12 امامي هستند/ علت غناي...روزهايي با 10 ساعت انس با قرآن/ دوست نداشتم حفظ...برگزاری 6 اردوی استعداد درخشان قرآنی در 3 استان...

آیه هدایت

﴿ذَٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ ۛ فِيهِ ۛ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ﴾
در [وحی بودن و حقّانیّت] این کتابِ [با عظمت] هیچ شکی نیست؛ سراسرش برای پرهیزکاران هدایت است.
قرآن

معرفی سوره‌ی الفيل

اشاره به داستاني تاريخي در سال تولد پيامبر اسلام (ص) و اينكه خداوند خانه كعبه را از شر لشكر عظيم كفار كه از سرزمين يمن سوار بر فيل آمده بودند حفظ كرد.
لیست کامل

وب‌نوشت

آرشیو