ترویج فعالیت های قرآنی با نگاه جهادی و رفتار دغدغه مند میسر است

نشست هم افزایی میان سازمان دارالقرآن الکریم و سازمان بسیج سازندگی به منظور توسعه فعالیتهای قرآنی و گسترش برنامه های قرآنی با استفاده از ظرفیتهای دو مجموعه و بخصوص سازمان بسیج سازندگی در سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

نشست هم افزایی میان سازمان دارالقرآن الکریم و سازمان بسیج سازندگی به منظور توسعه فعالیتهای قرآنی و گسترش برنامه های قرآنی با استفاده از ظرفیتهای دو مجموعه و بخصوص سازمان بسیج سازندگی در سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد. این نشست با تلاوت محمدکاکاوند آغاز شد و سپس حجت السلام مهدی اخوان صباغ رئیس سازمان دارالقرآن الکریم طی سخنانی با اشاره به ظرفیت های سازمان دارالقران الکریم در حوزه آموزش، تعلیم و تربیت و مؤسسات و خانه های قرآن پرداخت. وی افزود سازمان دارالقرآن الکریم در بدو تأسیس به نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم و ترویج برنامه های آموزشی و عمومی قرآن کریم در سطح جامعه پرداخته و امروز با توسعه فعالیت های سازمان، بیش از ده هزار جلسه خانگی قرآن و بالغ بر پانزده هزار موسسه قرآنی تأسیس شده است. رییس سازمان دارالقرآن الکریم به حضور و شرکت بیش از شصت هزار نفر در دوره های آموزشی تربیت معلم، تربیت مدرس و حضور بیش از هشتاد هزار نفر در آزمونهای تخصصی حفظ قرآن کریم و ظرفیتهای ایجاد شده در سازمان دارالقرآن الکریم در حوزه فعالیتهای آموزشی و تخصصی اشاره کرد و افزود: تاکنون بالغ بر هشت هزار نفر در کشور مدارک تخصصی حفظ حفظ قرآن کریم را که همتراز با مدارک کارشناسی تا دکتری علوم قرآنی می باشد دریافت کرده اند. این آزمون ها مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و توسط سازمان دارالقرآن الکریم برگزار می گردد.

حجت الاسلام اخوان صباغ افزود استفاده از ظرفیتهای مردمی در حوزه فعالیت های قرآنی از جمله حوزه هایی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و این مسئله در حدیث خیرالناس من تعلم القرآن و علمه در کلام رسول خدا اشاره شده است و ما باید از ظرفیتهای بسیج در این زمینه استفاده کنیم تا رهنمودها و منویات مقام معظم رهبری در حوزه فعالیتهای قرآنی را جامه عمل بپوشانیم. وی در ادامه افزود همه حرکتهای قرآنی نیازمند آموزش و همه حرکتهای جهادی نیاز به نگاههای آرمانی دارد. به همین منظور باید ضمن تعامل میان سازمانهای قرآنی و گروههای جهادی علاوه بر سازندگی های اجتماعی و ... به سازندگی ها و رفع مشکلات قرآنی و فرهنگی نیز توجه شود که در این خصوص باید از ظرفیتهای بسیج، گروههای جهادی سازمان بسیج سازندگی نیز استفاده شود. لذا لازم است خانه های قرآنی و مؤسسات قرآنی با نگاه جهادی به فعالیت های قرآنی ورود پیدا کرده و قدم بردارند و موجب ریشه کن کردن بیسوادی قرآنی در جامعه شوند. ریشه کردن بیسوادی و کم سوادی قرآنی از جمله انتظارات همیشگی قرآنی رهبر انقلاب است که این نگاه منجر به تربیت و رشد جامعه اسلامی خواهد شد.

در ادامه سردار زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی ضمن ابراز خرسندی از حضور در سازمان دارالقرآن الکریم و فعالیتهای قرآنی صورت گرفته اظهار کرد: بسیج مولود انقلاب و محلی برای تبدیل تهدیدها به فرصتهاست و هرجایی که انقلاب اسلامی مورد تهدید قرار می گیرد، بسیج وارد می شود.بسیج از متن جامعه شکل گرفته است و تعیّن بخش مردمسالاری دینی است. بسیج شکل گرفته از یک شبکه عظیم مردمی است و این بهترین فرصت برای اتصال شبکه مردمی و سازمانهای قرآنی کشور است.

همانگونه که در بروز صدمات طبیعی، اجتماعی و ... دلسوزی و همدردی و همدلی در میان مردم وجود دارد، باید در حوزه فعالیتهای قرآنی و فرهنگی نیز دغدغه و دلسوزی و همدلی وجود داشته باشد تا جامعه به سمت رشد و تعالی حرکت کند. وی افزود باید مؤلفات زندگی و رفتارهای زندگیمان بر اساس تعالیم قرآن و عترت باشد و این به وقوع نخواهد پیوست مگر اینکه نسبت به مسائل قرآنی دغدغه مند باشیم و دغدغه مند رفتار کنیم. لذا برای ایجاد دغدغه در میان شبکه عظیم نیروی انسانی، از فرصت گروههای جهادی باید بهره برد و گروههای جهادی حلقه وصل میان امت و امام هستند و باید فعالیت بیشتری داشته باشند و بسیج در این زمینه تلاش خود را خواهد کرد. بهره گیری از 42 هزار گروه جهادی که بالغ بر 700 لشکر در تخصصات مختلف می باشد، بیانگر ظرفیت عظیم بسیج سازندگی است.

بهره گیری از ظرفیت صندوق های قرض الحسنه که بالغ بر 24000 هزار صندوق می باشد از دیگر ظرفتیهای بسیج است. در حال حاضر 1100000 هزار نفر عضو این صندوق ها هستند و این حرکتهای مردمی برای رفع مشکلات مختلف اجتماعی تشکیل شده است. به همین منظور برای بومی کردن فعالیت های قرآنی که موجب انتفاع بیشتر جامعه می شود باید با برنامه ریزی و ارائه محتوای آموزشی و اجرایی در حوزه فعالیتهای قرانی از طریق سازمان دارالقرآن صورت گرفته و به بسیج سازندگی ارائه شود.لذا برای جامعه عمل پوشاندن به دستورات قرآن و عملیاتی شدن منویات رهبری، نیازمند اراده، عمل، برنامه مستمر، تدوین برنامه های اقدام سالیانه و نظارت و پایش هستیم.

 در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری میان سازمان دارالقرآن الکریم و سازمان بسیج سازندگی در حوزه گروه های جهادی منعقد شد.

استان و شهر: 
دسته‌بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

برگزاری جلسه مسئولین ستاد عملیات ماه مبارک رمضانرفع موانع «چاپ و نشر قرآن کریم» رویکرد سازمان...ابلاغ برنامه‌های ماه رمضان در اردبیل/برنامه...برگزاری نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت در...ویژه‌برنامه‌های ماه رمضان پایگاه مجازی «شاد»...انس با قرآن افزایش مسئولیت‌پذیری را در پی داردبانک اطلاعات فعالان قرآنی کشور ایجاد می‌شوداجرای طرح «من قرآن را دوست دارم» در آستان‌های...درخواست سازمان دارالقرآن درخصوص برپایی مراسم...فارس با سه طرح شاخص قرآنی به استقبال ماه مبارک...نشست آغاز عملیات فصل بندگی ویژه ماه مبارک رمضان...دست‌اندرکاران تدوین سند فعالیت‌های قرآنی استان...تشریح برنامه‌های اداره امور قرآنی تبلیغات...هدف اصلی کار جوشش جریان قرآنی استبرنامه تلویزیونی «شهد رمضان» قابلیت ملی شدن داردضبط برنامه قرآنی «شهد رمضان» در کلانشهراراک تبیین و تشریح موضوع مهدویت برای نسل کودک و...ستاد ملی کرونا تصمیمات مومنانه و اخلاق مدار... تدبر در قرآن با تصویرسازی ذهنی برای کودکان در...امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان در...
آغاز نام نویسی یازدهمین دوره طرح اعطای مدرک به...7 هزارو 756 پاسخنامه براي «نورالهدي 8» چاپ شد/...مسابقه تفسیر «نورالهدی ۸» آغاز شد/ دسترسي به...ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات نورالهدی از 15 خرداد...نتایج هشتمین مسابقه «نورالهدی» اواخر آذر اعلام...برگزاري مسابقه نورالهدي 8 به 29 آبان‌ماه موكول شدنام نویسی در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان...نتایج هشتمین دوره مسابقات قرآن «نورالهدی» اعلام... نتايج بررسي اعتراضات آزمون اعطاي مدرك به...رقابت بیش از 7 هزار نفر در مسابقه تفسیر قرآن ...پدر «وحید غفران نیا» به دیار باقی شتافتمحمد صديق منشاوي (الروم)مصطفي اسماعيل (النجم, القمر, الرحمن, الحاقة,...مسابقه تعیین سطح قرائت استعدادهای درخشان قرآنی...زمان ثبت‌نام براي شركت در آزمون اخذ مدرك تخصصي...مدیراداره امور قرآنی گیلان از اتحادیه موسسات...نتایج آزمون مرحله دوم طرح اعطای مدرک به حافظان...2 قاري مصري كه شيعه 12 امامي هستند/ علت غناي...روزهايي با 10 ساعت انس با قرآن/ دوست نداشتم حفظ...برگزاری 6 اردوی استعداد درخشان قرآنی در 3 استان...

آیه هدایت

﴿ذَٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ ۛ فِيهِ ۛ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ﴾
در [وحی بودن و حقّانیّت] این کتابِ [با عظمت] هیچ شکی نیست؛ سراسرش برای پرهیزکاران هدایت است.
قرآن

معرفی سوره‌ی العصر

اين سوره اشاره دارد كه جز افراد با ايمان همه انسانها در زيانكاري هستند.
لیست کامل

وب‌نوشت

آرشیو