بهبودی بیان کرد:

بررسی روند تفاهم‌نامه سازمان دارالقرآن با وزارت کشور

مدیرکل توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به روند تفاهم‌نامه قرآنی بین سازمان دارالقرآن و وزارت کشور در راستای توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی در روستا‌ها و شهر‌ها گفت: متاسفانه امسال با شیوع کرونا وضعیت مالی همه دستگاه‌ها سخت شد و توفیقاتمان نسبت به تحقق تفاهم‌نامه اندک بود؛ اما همچنان جا برای بهره‌برداری بیشتر از این تفاهم وجود دارد.

حسین بهبودی، مدیرکل توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان دارالقرآن الکریم، با اشاره به روند بهره‌برداری از تفاهم‌نامه چهارجانبه بین سازمان و وزارت کشور در راستای توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی در روستا‌ها و شهر‌ها گفت: این تفاهم‌نامه سه‌ساله با وزارت کشور، در دهه فجر سال گذشته منعقد شد. پیرو آن قرار است، همگی در رشد و توسعه فرهنگ قرآنی به ویژه در روستا‌ها و تأسیس خانه‌های قرآن کمک کنند و در توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی در سطح روستاها، مناطق و محلات مختلف شهری در سراسر کشور فعالیت داشته باشند.

وی با بیان اینکه آموزش سبک زندگی قرآنی، توسعه خانه‌های قرآن روستایی، آموزش کارکنان دهیاری‌ها و شهرداری‌های سراسر کشور، ایجاد خانه‌های قرآن در مناطق ویژه شهرداری از‌ دیگر مفاد و اهداف انعقاد این تفاهم‌نامه است افزود: البته در حوزه خانه‌های قرآن، هم در راستای تأسیس و نیز کمک به بازسازی خانه‌های قرآن قدیمی، مفاد این تفاهم‌نامه به استان‌ها ابلاغ شده است.

مدیرکل توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان دارالقرآن با بیان اینکه براساس این تفاهم‌نامه کمیته‌ای مرکزی پیش‌بینی شد که مقر آن در تهران است، ادامه داد: این کمیته، مسئولیت نظارت بر تحقق مفاد تفاهم‌نامه را برعهده دارد و طی آن جلساتی نیز در سال جاری داشته است. با تشکیل این کمیته در تهران، برای اینکه موضوع تحقق مفاد تفاهم‌نامه را تسریع کنیم، کمیته متناظری با همین عنوان در استان‌ها تشکیل شد.
 
بهبودی با اشاره به اینکه برخی از استان‌ها از طریق مدیران کل امور شهری و روستایی استان‌ها این موارد را پیگیری می‌کردند که توفیقات آن‌ها هم بیشتر بود، به ایکنا گفت: برخی از اوقات یکی از طرفین تفاهم، توفیقات کمتری داشته است و ما هر چند وقت یک بار درخواست گزارش و عملکرد کمیته‌های استانی را دریافت می‌کنیم و موارد تحقق تفاهم‌نامه را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.
وی تصریح کرد: متأسفانه امسال با شیوع کرونا دست همه دستگاه‌ها به نوعی برای اینکه بتوانند به تشکل‌های قرآنی کمک کنند، تنگ شد. تشکل‌ها با وضعیتی که داشتند، عمدتاً نیازشان هم مضاعف شد، چراکه باید زیرساختی را برای اینکه فعالیت حضوری آن‌ها متوقف شده بود و در فضای مجازی باید آن را ادامه می‌دادند، فراهم می‌کردند و لذا امسال توفیقاتمان نسبت به تحقق تفاهم‌نامه کم بود. البته اگر همین هم نبود خیلی از فعالیت‌ها تعطیل می‌شد.

مدیرکل توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان دارالقرآن الکریم در پاسخ به این سؤال که با توجه به این تفاهم‌نامه مشخص شده است که چه تعداد روستا و خانه قرآن تحت پوشش قرار گرفته‌اند، گفت: محدودیتی در تفاهم‌نامه برای تعداد خدمات و روستا‌ها وجود ندارد، اما اینکه ما چنین آماری را داشته باشیم که اقدامات عملی که در روستا‌ها صورت گرفته را ارائه بدهد، متأسفانه در حال حاضر این آمار را در اختیار نداریم. برخی از تصمیماتی که در استان‌ها گرفته شده، کلی است و به نوعی به کل خانه‌های قرآن استان کمک می‌کند و در برخی موارد هم به صورت جزئی اشاره شده است. برخی از استان‌ها هم به مراکز حاشیه‌ای خود متمرکز شده‌اند که کمک‌های خودشان را در جهت تقویت فعالیت‌های قرآنی به مناطق کمتر توسعه‌یافته یا ویژه معطوف کرده‌اند.

وی بیان کرد: در کل توفیقاتی داشته‌ایم، اما به نظر می‌رسد که جا برای بهره‌برداری بیشتر از این تفاهم وجود دارد و بر همین اساس دو طرح را پیگیری می‌کنیم که در سال ۱۴۰۰ به استان‌ها ابلاغ می‌شود و باید ببینیم که نحوه مشارکت دوستان در این دو طرح به چه شکل خواهد بود.

منبع :ایکنا

استان و شهر: 
دسته‌بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

آغاز ثبت‌نام مسابقات سراسری قرآن اوقاف از ۱۳...باغ قرآنی 'مدهامتان' روستای اندبیل برای اولین...​استقبال ۶ هزار نفر از مسابقه قرآنی رمضان در...جهادگران قرآنی تقویت زنجیره تواصی با هدف تشکیل شبکه کنشگران قرآنیاجرای برنامه محله محور در زنجانآغاز به کار «جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید»گفتمان سازی تواصی، باور به توان مردم و امید...پخش مسابقات میان مراکز قرآنی در شب های ماه...بهره‌برداری از ظرفیت ۱۰ هزار مسجد برای رفع...فایل کتاب صبر ، تواصی و امید تفسیر آسان سوره های کوتاه قرآن کریم حجت الاسلام...انتقاد از دو گانگی ستاد ملی کرونا/سلامت معنوی...آغاز فراخوان "جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید" مسابقه کتاب خوانی - ماه رمضان عملیات فصل بندگی۴۲ مسجد میزبان برگزاری مراسم جزءخوانی قرآن در گرمیسامانه ای هوشمند برای رقابت سالم آزمون سراسری...نمازهای جماعت، احیای شب‌های قدر، نماز عید فطر و...تجلیل از تلاشهای بی وقفه مدیر عامل موسسه قرآنی...
آغاز نام نویسی یازدهمین دوره طرح اعطای مدرک به...7 هزارو 756 پاسخنامه براي «نورالهدي 8» چاپ شد/...مسابقه تفسیر «نورالهدی ۸» آغاز شد/ دسترسي به...ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات نورالهدی از 15 خرداد...نتایج هشتمین مسابقه «نورالهدی» اواخر آذر اعلام...برگزاري مسابقه نورالهدي 8 به 29 آبان‌ماه موكول شدنام نویسی در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان...نتایج هشتمین دوره مسابقات قرآن «نورالهدی» اعلام... نتايج بررسي اعتراضات آزمون اعطاي مدرك به...رقابت بیش از 7 هزار نفر در مسابقه تفسیر قرآن ...پدر «وحید غفران نیا» به دیار باقی شتافتمحمد صديق منشاوي (الروم)مصطفي اسماعيل (النجم, القمر, الرحمن, الحاقة,...مسابقه تعیین سطح قرائت استعدادهای درخشان قرآنی...زمان ثبت‌نام براي شركت در آزمون اخذ مدرك تخصصي...مدیراداره امور قرآنی گیلان از اتحادیه موسسات...نتایج آزمون مرحله دوم طرح اعطای مدرک به حافظان...2 قاري مصري كه شيعه 12 امامي هستند/ علت غناي...روزهايي با 10 ساعت انس با قرآن/ دوست نداشتم حفظ...برگزاری 6 اردوی استعداد درخشان قرآنی در 3 استان...

آیه هدایت

﴿ذَٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ ۛ فِيهِ ۛ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ﴾
در [وحی بودن و حقّانیّت] این کتابِ [با عظمت] هیچ شکی نیست؛ سراسرش برای پرهیزکاران هدایت است.
قرآن

معرفی سوره‌ی الصافات

بحثي درباره برخي از ملائكه، عاقبت كافر، تاريخ انبياي الهي: حضرت نوح، ابراهيم، اسحاق، موسي و هارون، الياس، لوط و يونس(ع)، پيروزي لشكر حق بر كفر و نفاق.
لیست کامل

وب‌نوشت

آرشیو