فرهنگ ولایت‌مداری و مقاومت مرهون شخصیت لایتناهی حضرت زینب سلام الله است

معاون تعلیم و تربیت سازمان دارالقرآن: حضرت زینب (س) اسوه ای برای انسان ها و فرهنگ ولایت‌مداری و مقاومت مرهون شخصیت لایتناهی این بانوی بزرگوار است.

حجت‌الاسلام موسی جامعی «معاون تعلیم و تربیت سازمان دارالقرآن الکریم» با اشاره به خصایص «حضرت زینب» سلام الله علیها خاطرنشان کرد: شخصیت حضرت زینب با توجه به اوصاف و خصایص ویژه ایشان، بی‌همتا است که ائمه علیهم السلام به موارد زیادی از این ویژگی‌ها اشاره کردند که نه تنها قابل استفاده برای ما بلکه برای همه نیز حجت به شمار می‌رود.

این استاد حوزه با بیان اینکه ائمه ما علم لَدُنی دارند یعنی بی‌نیاز به تعلیم هستند عنوان داشت: امام سجاد علیهم السلام چنین شأنی را برای حضرت زینب سلام الله علیها قائل هستند در حالی که حضرت زینب سلام الله علیها نه نبی خدا و نه منصوب از سوی خداوند بودند اما به‌خاطر مجاهدت‌ها، ایثار درس‌هایی که از حضرت امیرالمؤمنین علیهم السلام گرفته بودند به این مقام رسیدند و این امر حجت را برای همه ما تمام می‌کند لذا ما نیز باید در چنین مسیری حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: با وجودی که پدر حضرت زینب سلام الله علیها امام و خلیفه مسلمین و مادرشان حضرت زهرا سلام الله علیها برترین بانوی عالم هستند و برادرانش امام حسن و امام حسین علیهم السلام سید جوانان بهشتند و به تمام معنا آقازاده محسوب می‌شدند اما از موقعیت مادی و دنیوی بهره‌مند نشدند و تمام هستی خودشان را برای اسلام فدا کردند.

معاون تعلیم و تربیت سازمان دارالقرآن الکریم خاطر نشان کرد: حضرت زینب سلام الله علیها، شخصیتی بودند که « وجود مقدس» را سپر اسلام کردند و هیچگاه «اسلام» را سپر خود قرار ندادند و اوج این سپرقرار دادن در عاشورا و کربلا ظهور یافت و با توانی بی‌نظیر با تحمل مصائب عظیم در دفاع از دین خدا و ولایت همانند شیر خدا ایستادگی کردند و اگر امروز بر سفره خوان ولایت و اسلام نشسته‌ایم، گزافه نیست که بگوییم فقط به‌خاطر ایثار و فداکاری حضرت زینب سلام الله علیها بوده است.

حجت‌الاسلام موسی جامعی با بیان اینکه حضرت زینب سلام الله علیها پس از مادرشان بهترین اسوه برای ولایتمداری و مقاومت است اذعان داشت: حضرت زینب سلام الله علیها با توجه به خصایص بی‌نظیری که داشتند الگوی بی‌بدیلی برای بانوان و دختران مسلمان محسوب می‌شوند. روایتی را یحیی مازنی نقل می‌کند و می‌گوید: «من سال‌ها همسایه امیرالمؤمنین در مدینه بودم و بارها شنیدم که ایشان دختری به نام زینب دارد اما هرگز او را ندیده بودم». این در حالی است که ایشان فقط برای کارهای ضروری مثل زیارت پیغمبر صلی الله علیه و آله و مادر بزرگوارشان آن‌هم همراه پدر و برادرانش از خانه بیرون می‌آمدند.

وی در ادامه افزود:اما همین بانویی که به‌قول‌معروف او را آفتاب و مهتاب ندیده بود اما در کربلا به نقل از تاریخ طبری که می‌گوید: «دیدم ظهر عاشورا بانویی که مثل ماه می‌درخشید نیزه به دست از خیمه‌ها بیرون آمد و پرسیدم او کیست؟ گفتند این دختر امیرالمؤمنین است». شما تصور کنید دختری که آفتاب و مهتاب او را ندیده است چگونه در کربلا این‌چنین مردانه می‌درخشد و مبلغ حماسه عاشورا می‌شود، این یعنی غایت کمال. در حال حاضر، دختران امروزی ما سؤال‌هایی در ذهن خود دارند مانند ایکه نقش ما در اجتماع چگونه است؟ و چه گونه باید در عرصه های اجتماعی حضور داشته باشیم که همه این جواب‌ها در سیره زندگی حضرت زینب سلام‌الله علیها نهفته است و انشا الله جوانان ما بامطالعه زندگی این حضرت، راه سعادت و کمال را طی کنند.

استان و شهر: 
دسته‌بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

آغاز نام نویسی یازدهمین دوره طرح اعطای مدرک به...7 هزارو 756 پاسخنامه براي «نورالهدي 8» چاپ شد/...مسابقه تفسیر «نورالهدی ۸» آغاز شد/ دسترسي به...ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات نورالهدی از 15 خرداد...نتایج هشتمین مسابقه «نورالهدی» اواخر آذر اعلام...برگزاري مسابقه نورالهدي 8 به 29 آبان‌ماه موكول شدنام نویسی در آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان...نتایج هشتمین دوره مسابقات قرآن «نورالهدی» اعلام... نتايج بررسي اعتراضات آزمون اعطاي مدرك به...رقابت بیش از 7 هزار نفر در مسابقه تفسیر قرآن ...پدر «وحید غفران نیا» به دیار باقی شتافتمحمد صديق منشاوي (الروم)مصطفي اسماعيل (النجم, القمر, الرحمن, الحاقة,...مسابقه تعیین سطح قرائت استعدادهای درخشان قرآنی...زمان ثبت‌نام براي شركت در آزمون اخذ مدرك تخصصي...مدیراداره امور قرآنی گیلان از اتحادیه موسسات...نتایج آزمون مرحله دوم طرح اعطای مدرک به حافظان...2 قاري مصري كه شيعه 12 امامي هستند/ علت غناي...روزهايي با 10 ساعت انس با قرآن/ دوست نداشتم حفظ...برگزاری 6 اردوی استعداد درخشان قرآنی در 3 استان...

آیه هدایت

﴿هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُمْ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَىٰ إِلَى السَّمَاءِ فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ ۚ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ﴾
اوست که همه آنچه را در زمین است برای شما آفرید، سپس آفرینش آسمان را [که به صورت ماده ای دود مانند بود] اراده کرد و آن را به شکل هفت آسمان [همراه با نظامی استوار] درست و نیکو قرار داد؛ و او [به قوانین و محاسباتِ] همه چیز داناست.
قرآن

معرفی سوره‌ی لقمان

اشاره به عظمت قرآن، ذكر قسمتي از سخنان حكمت آميز لقمان به فرزندش، بيان دلايل توحيد و اشاره كوتاهي به مسأله معاد و بيان علم غيب خداوند.
لیست کامل

وب‌نوشت

آرشیو