قرآن، جوانان و نوجوانان

حرکت قرآنی موجود در جامعه، بسیار خوب است اما آموزش و پرورش از این بُعد، عقب مانده است که باید برای حضور صحیح، زیبا و مؤثر قرآن در مقاطع گوناگون نظام آموزشی، فکری اساسی کرد.

منبع: 
بیانات رهبر معظم در دیدار معلمان سراسر کشور،85/2/12

معارف و معنويت قرآن

مسلمانان به برکت قرآن، تاریخ را عوض کردند و سازنده تاریخ بشر شدند. بزرگترین تمدن‌ها را به وجود آورند، علم و فلسفه، اخلاق و بسیاری از دانش‌های بشری را به پیش بردند.

منبع: 
اختتامیه 9 دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن، 5/11/71.

دوری از قرآن، علت عقب ماندگی جهان اسلام

هنوز كه هنوز است، در دنياى اسلام به ما مى‌گويند: شما قائل به تحريف قرآنيد چرا كه يك روز فصل‌‌الخطابى نوشته شد و ما هنوز نتوانسته‌ايم آن قدر فضاى فرهنگى دنياى اسلام را از حرف حق خودمان و اين‌ كه قائل به تحريف قرآن نيستيم، اشباع كنيم تا اگر بى‌دين لامذهبی خواست بنويسد كه شيعه قائل به تحريف قرآن است، بداند كه فردا شاگرد سر كلاسش در الازهر، يقه‌اش را خواهد گرفت كه اين كتاب شيعه پاسخ شما را داده است.

منبع: 
دیدار با مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم 7/9/68.

دوری از قرآن، علت عقب ماندگی جهان اسلام

آنچه جاي تأسف است اين‌كه سال‌ها غفلت مسلمين و مهجور ماندن قرآن سبب شد كه دست‌هاى تحريف بتوانند به نام دين، هر سخن باطلى را در اذهان جاى داده و بديهي‌ترين اصل دين خدا را منكر شوند و شرك را جامه‌ توحيد پوشانده و مضمون آيات قرآن را بى‌دغدغه انكار كنند، و در حالى كه قرآن اقامه‌ قسط را هدف از ارسال رسل مى‌داند؛ «لَقَدْ اَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَيِّناتِ وَ اَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْميزانَ لِيَقُومَ النّـاسُ بِالْقِسْطِ» (سوره مبارکه حدید: 25)، و در حالى كه با خطاب «كُونُوا قَوّ امينَ بِالْقِسْطِ شُهَداءَ لِلّهِ» (سوره مبارکه نساء: 135)، همه‌ مؤمنين را مؤظف به تلاش براى اقامه‌ قسط مى‌كند، و در حالى كه آيات كريمه‌ى قرآن، اعتماد به ستمگران را ممنوع مى‌سازد.

منبع: 
پیام به حجاج بیت الله الحرام 14/4/68.

دوری از قرآن، علت عقب ماندگی جهان اسلام

جدایی دین از سیاست که توطئه دیرین دشمنان برای منزوی کردن اسلام و قرآن است باید با شدت محکوم شود.

منبع: 
قرآن کتاب زندگی در آیینه نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، تدوین مؤسسه قدر ولایت تهران 1386، صفحه 134.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - در بيان مقام معظم رهبري(مد ظله العالي)